Ny undersøgelse: Amerikanerne går imod Trump-linjen om DEI og klima

En ny undersøgelse fra GlobeScan viser, at et flertal af amerikanere på tværs af både generationer og politiske holdninger ønsker, at virksomheder engagerer sig i klimakampen samt arbejdet med diversitet og socialt ansvar.

29.04.2025

CSR.dk

På trods af den politiske uro og modvind fra Trump-administrationens klimapolitik bakker det amerikanske folk fortsat op om erhvervslivets sociale og miljømæssige engagement. Det fremgår af en ny undersøgelse fra analysefirmaet GlobeScan, som har spurgt over 1.000 amerikanere om deres holdninger til virksomheders samfundsansvar.

Undersøgelsen viser tydeligt, at den brede amerikanske befolkning ikke følger Trump-administrationens skeptiske linje overfor virksomheders samfundsansvar.  

Resultaterne viser, at 71 procent af de adspurgte mener, at virksomheder bør tage ansvar for klimaforandringer, mens 72 procent støtter virksomheders engagement i diversitet, lighed og inklusion (DEI). Også blandt republikanske vælgere er der opbakning: 56 procent støtter DEI-initiativer, og 58 procent bakker op om klimaarbejde.

Ifølge Chris Coulter, CEO i GlobeScan, er amerikanernes engagement og bekymring for emner som klimaforandringer og diversitet stadig lige så stort som før, hvilket tyder på, at forventningerne til bæredygtighed fortsat står stærkt.

En stille majoritet

Undersøgelsen fra GlobeScan viser, at opbakningen til virksomhedernes engagement i klima, diversitet og inklusion bakkes op af flere bredere tendenser i befolkningen. 

Flertallet af respondenterne ønsker, at virksomhedsledere offentligt støtter klima- og DEI-initiativer, og der er betydelig støtte til, at virksomheder også engagerer sig i andre sociale spørgsmål såsom beskyttelse af demokratiske institutioner, kvinders rettigheder og LGBTQ+-personer.

Samtidig viser data, at mere end 40 procent af amerikanerne på tværs af alle demografiske grupper er villige til at acceptere højere priser eller skatter for at bekæmpe klimaforandringer. Det peger på en fortsat betalingsvillighed for at fremme en bæredygtig omstilling, trods økonomisk usikkerhed.

Derudover oplever flere forbrugere, at de køber flere miljøvenlige produkter, selvom pris stadig er en væsentlig barriere, når intentionerne skal omsættes til handling. 

På 100 dage har Trump-administrationen fået store dele af amerikansk såvel som europæisk erhvervsliv til at rette ind overfor sin anti-klima og -inklusionslinje. Det tyder imidlertid på, at den amerikanske befolkning holder stand og stadig forventer mere af erhvervslivet end sorte tal på bundlinjen.

Læs om undersøgelsen her

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom