Ny undersøgelse: Amerikanerne går imod Trump-linjen om DEI og klima

En ny undersøgelse fra GlobeScan viser, at et flertal af amerikanere på tværs af både generationer og politiske holdninger ønsker, at virksomheder engagerer sig i klimakampen samt arbejdet med diversitet og socialt ansvar.

29.04.2025

CSR.dk

På trods af den politiske uro og modvind fra Trump-administrationens klimapolitik bakker det amerikanske folk fortsat op om erhvervslivets sociale og miljømæssige engagement. Det fremgår af en ny undersøgelse fra analysefirmaet GlobeScan, som har spurgt over 1.000 amerikanere om deres holdninger til virksomheders samfundsansvar.

Undersøgelsen viser tydeligt, at den brede amerikanske befolkning ikke følger Trump-administrationens skeptiske linje overfor virksomheders samfundsansvar.  

Resultaterne viser, at 71 procent af de adspurgte mener, at virksomheder bør tage ansvar for klimaforandringer, mens 72 procent støtter virksomheders engagement i diversitet, lighed og inklusion (DEI). Også blandt republikanske vælgere er der opbakning: 56 procent støtter DEI-initiativer, og 58 procent bakker op om klimaarbejde.

Ifølge Chris Coulter, CEO i GlobeScan, er amerikanernes engagement og bekymring for emner som klimaforandringer og diversitet stadig lige så stort som før, hvilket tyder på, at forventningerne til bæredygtighed fortsat står stærkt.

En stille majoritet

Undersøgelsen fra GlobeScan viser, at opbakningen til virksomhedernes engagement i klima, diversitet og inklusion bakkes op af flere bredere tendenser i befolkningen. 

Flertallet af respondenterne ønsker, at virksomhedsledere offentligt støtter klima- og DEI-initiativer, og der er betydelig støtte til, at virksomheder også engagerer sig i andre sociale spørgsmål såsom beskyttelse af demokratiske institutioner, kvinders rettigheder og LGBTQ+-personer.

Samtidig viser data, at mere end 40 procent af amerikanerne på tværs af alle demografiske grupper er villige til at acceptere højere priser eller skatter for at bekæmpe klimaforandringer. Det peger på en fortsat betalingsvillighed for at fremme en bæredygtig omstilling, trods økonomisk usikkerhed.

Derudover oplever flere forbrugere, at de køber flere miljøvenlige produkter, selvom pris stadig er en væsentlig barriere, når intentionerne skal omsættes til handling. 

På 100 dage har Trump-administrationen fået store dele af amerikansk såvel som europæisk erhvervsliv til at rette ind overfor sin anti-klima og -inklusionslinje. Det tyder imidlertid på, at den amerikanske befolkning holder stand og stadig forventer mere af erhvervslivet end sorte tal på bundlinjen.

Læs om undersøgelsen her

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V