Ny rapport: Én type job presser arbejdstagerrettigheder i Europa

Ny europæisk rapport advarer om voksende usikkerhed og ulighed som følge af særligt atypiske ansættelser. Digitale platforme og fleksible kontrakter udhuler beskyttelsen af arbejdstagere, hvor særligt kvinder, unge og lavtuddannede er i risikozonen.

Foto: 123rf.com.

23.09.2025

CSR.dk

En ny rapport fra det Europæiske Fagbevægelses Forskningsinstitut (ETUI) slår fast, at ikke-standard ansættelser breder sig i Europa og skaber markant mere utryghed blandt arbejdstagere. 

På trods af et fald i det samlede antal atypiske job viser rapporten Non-standard and precarious work across Europe, at nye former for arbejde som platformsarbejde og falske selvstændige underminerer lønmodtageres rettigheder og sikkerhed.

Ifølge ETUI står arbejdstagere med atypiske stillinger ofte uden adgang til arbejdsløshedsdagpenge og andre basale ydelser. Rapporten peger på behovet for politisk handling for at sikre bedre beskyttelse og rettigheder gennem regulering, kollektiv forhandling og forbedret social sikring.

Digitale platforme og løsarbejde rammer de mest sårbare

Drivkræfterne bag udviklingen er blandt andet ny teknologi og digitalisering, der har banet vej for nye forretningsmodeller med platforms- og løsarbejde. Det har især ramt dem, der i forvejen står svagt på arbejdsmarkedet.

Der er en overvægt af bl.a. kvinder, unge, migranter, personer med handicap og lavtuddannede på det atypiske område.

I lande som Finland, Italien, Spanien, Frankrig og Portugal er andelen af arbejdstagere på usikre kontrakter særligt høj. I gennemsnit er det omkring 8 procent af arbejdsstyrken i EU, der arbejder under vilkår som midlertidige kontrakter, 0-timers kontrakter eller deltid uden rettigheder.

Ifølge ETUI er problemet strukturelt og kræver handling på tværs af landegrænser, hvis arbejdstagerrettigheder skal beskyttes.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København