Ny rapport: Én type job presser arbejdstagerrettigheder i Europa

Ny europæisk rapport advarer om voksende usikkerhed og ulighed som følge af særligt atypiske ansættelser. Digitale platforme og fleksible kontrakter udhuler beskyttelsen af arbejdstagere, hvor særligt kvinder, unge og lavtuddannede er i risikozonen.

Foto: 123rf.com.

23.09.2025

CSR.dk

En ny rapport fra det Europæiske Fagbevægelses Forskningsinstitut (ETUI) slår fast, at ikke-standard ansættelser breder sig i Europa og skaber markant mere utryghed blandt arbejdstagere. 

På trods af et fald i det samlede antal atypiske job viser rapporten Non-standard and precarious work across Europe, at nye former for arbejde som platformsarbejde og falske selvstændige underminerer lønmodtageres rettigheder og sikkerhed.

Ifølge ETUI står arbejdstagere med atypiske stillinger ofte uden adgang til arbejdsløshedsdagpenge og andre basale ydelser. Rapporten peger på behovet for politisk handling for at sikre bedre beskyttelse og rettigheder gennem regulering, kollektiv forhandling og forbedret social sikring.

Digitale platforme og løsarbejde rammer de mest sårbare

Drivkræfterne bag udviklingen er blandt andet ny teknologi og digitalisering, der har banet vej for nye forretningsmodeller med platforms- og løsarbejde. Det har især ramt dem, der i forvejen står svagt på arbejdsmarkedet.

Der er en overvægt af bl.a. kvinder, unge, migranter, personer med handicap og lavtuddannede på det atypiske område.

I lande som Finland, Italien, Spanien, Frankrig og Portugal er andelen af arbejdstagere på usikre kontrakter særligt høj. I gennemsnit er det omkring 8 procent af arbejdsstyrken i EU, der arbejder under vilkår som midlertidige kontrakter, 0-timers kontrakter eller deltid uden rettigheder.

Ifølge ETUI er problemet strukturelt og kræver handling på tværs af landegrænser, hvis arbejdstagerrettigheder skal beskyttes.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar