Ny rapport: Madspild skyldes ineffektiv supply chain

De globale problemer med madspild kan til dels tilskrives en ineffektiv supply chain i fødevareindustrien. Det fastslår ny rapport fra World Economic Forum.

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde, det skyldes blandt andet en ineffektiv supply chain og ventetid ved grænserne. Foto: Photos.com.

29.01.2014

CSR.dk

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde og koster mere end 750 milliarder dollars. Madspildet skyldes ifølge en ny rapport fra World Economic Forum blandt andet en ineffektiv supply chain i handlen og distributionen af verdens fødevarer.

Rapportens resultat kalder på handling fra politikere og verdensledere, så problematiske og forældede systemer kan reformeres.

Læs også: Kampen mod madspild får Nordisk Råds miljøpris 2013

”Rapporten understreger vigtigheden af nye muligheder for liberalisering af handlen. Grænsekontrol og forskellige interne landesystemer skal reformeres”, siger Richard Samans, Managing Director i World Economic Forum i en pressemeddelelse.

<p>"Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling”</p>

Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten

Grænseforsinkelser og dårlig infrastruktur
World Economic Forum har i samarbejde med konsulenthuset Bain & Company gået fødevareindustriens forsyningskæder efter i sømmene og identificeret indsatsområder for at optimere og gøre forsyningskæderne mere effektive – så indtjeningstabet og madspildet kan nedsættes eller undgås.

Rapporten konkluderer, at årsagen til de ineffektive forsyningskæder til dels skyldes for strenge krav til produktstandarder.

Men rapporten konkluderer også, at det i høj grad skyldes dårlig infrastruktur, grænsekontrol og forsinkelser samt forældede forretningskulturer.

Læs også: Scandic sætter en stopper for madspild   

De store problemer opstår specielt i udviklingslandene, hvor store dele af fødevarerne produceres. I verdens fattige regioner kan forsyningskæden tilskrives hele 94 procent af årsagen til madspildet.

Løsning kræver politisk opbakning
World Economic Forum appellerer sammen med ledende forretningsfolk til bedre samarbejde mellem landene, og at grænsesystemerne bliver effektiviseret.

Det kræver politisk opbakning og skal løses i samråd med verdens ledere og virksomheder. 

På WTO-konferencen på Bali i december blev det problemet diskuteret  

”WTO-aftalen, der blev indgået i Bali i december, er et stort skridt mod liberalisering af handlen og effektivisering af forsyningskæderne. Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling”, udtaler Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten.  

Den fulde rapport fra World Economic Forum kan læses her

-TK

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

30.03.2026CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København