Ny fransk lov skal stoppe vildledende markedsføring i tøjindustrien

Frankrig har netop vedtaget en lov, der skal sikre bedre sporbarhed og gennemsigtighed i tøjbranchen.

Loven tvinger tøjvirsomheder til at informere forbrugeren om, hvilke skadelige kemikalier og mikroplastik der har bidraget til produktionen at tøjet. Arkivfoto..

24.02.2023

CSR.dk

Det er ikke nemt at være forbruger, hvis man gerne vil købe ”bæredygtig” mode. I 2021 viste en rapport, at 59 procent af den grønne markedsføring fra europæiske og britiske tøjmærker var vildledende, og generelt er industrien en af verdens mest forurenende.

Men nu er der måske ved at ske noget. I Frankrig har man nemlig vedtaget en lov, der kræver, at tøjbrands fra i år skal informere forbrugeren om det enkelte stykkes tøjs indhold af skadelige kemikalier og mikroplast.

Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Læs også: Modebranchen: Grøn omstilling bliver en helt ny virkelighed

Med mærkningen vil den nye, franske lov også sikre, at forbrugeren ved, hvordan man skal reparere og genanvende tøjet, og hvor materialerne stammer fra.

Mindre tøjvirksomheder skal også indbefattes af loven inden for de næste to år.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense