Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

En praksisnær guide og innovationskurser skal klæde virksomheder på til en ny reguleringsvirkelighed med producentansvar for emballage og en kommende EU-forordning.

Foto: 123rf.com

28.01.2026

CSR.dk

Den 26. februar udkommer anden udgave af Hvidbog om Cirkulær Emballage, som skal hjælpe virksomheder med at navigere i de nye krav, der følger med producentansvaret for emballage og en kommende EU-forordning om emballage og emballageaffald. 

Hvidbogen er udgivet af Center for Cirkulær Økonomi og Emballageretur i samarbejde med ERP Denmark og KLS PurePrint og med støtte fra APPLiA.

Baggrunden er, at producentansvaret for emballage trådte i kraft i efteråret 2025, mens PPWR-forordningen er på vej og vil stille yderligere krav til emballagedesign, materialevalg og dokumentation. Dermed er emballage blevet et strategisk spørgsmål, der har direkte betydning for virksomheders konkurrenceevne.

“Hos mange virksomheder er der naturligt nok usikkerhed om, hvad de nye regler helt konkret betyder i hverdagen. Hvordan træffer man de rigtige langsigtede valg? Hvordan undgår man dyre fejl og utilsigtet manglende efterlevelse? Med andre ord: hvordan omsætter man kompleks regulering til konkret handling? Spørgsmålene står i kø, og man vil gerne undgå omkostningstunge fejl. Derfor har vi udviklet hvidbogen”, siger Morten Harboe Jepsen, administrerende direktør i Emballageretur, til EmballageFokus.

Hvidbogen er en markant udvidelse af første udgave fra 2022 og tager højde for, at reglerne nu er trådt i kraft og dermed skal omsættes til praksis.

Innovationskurser skal omsætte regler til handling

Ud over hvidbogen lanceres der i foråret en række sektorspecifikke innovationskurser, som skal hjælpe virksomheder med konkret at arbejde med cirkulær emballage i lyset af den nye regulering. Kurserne begynder i marts og løber frem til forsommeren og tager direkte afsæt i hvidbogens indhold.

Ifølge hovedforfatter Gitte Haar handler behovet ikke om flere regler, men om klarhed og handlemuligheder i en ny reguleret virkelighed.

”Hvidbogen er relevant netop nu, fordi virksomhederne ikke har brug for flere regler, men for klarhed. Producentansvaret og den nye emballagelovgivning gør cirkulær økonomi til en nødvendighed, og der er ingen tid at spilde; særligt fordi mange virksomheder i andre EU-lande allerede er længere i omstillingen. Med hvidbogen samler vi viden, praksis og designprincipper, så virksomhederne hurtigt kan træffe bedre og mere skånsomme valg og komme sikkert i gang med cirkulær emballage”, forklarer hun til EmballageFokus.

Kurserne kombinerer fælles undervisning med branchespecifikke forløb inden for blandt andet fødevarer, medico, kosmetik og transportemballager. Her arbejder virksomhederne med egne emballagecases, så krav om cirkulær økonomi, designprincipper og lovgivning omsættes til konkrete løsninger, der kan implementeres direkte.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

18.03.2026CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V