Ny bog om ledelse i alle afskygninger

I en ny bog giver 100 forskellige profiler hver deres bud på moderne ledelse og innovation. Socialt iværksætteri, bæredygtighed, åbenhed og inklusion er blandt nøgleordene.

Gurubogens bagmand, Jonathan Løw, på scenen ved lanceringseventen. Foto: Anders Kampmann.

16.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Med en titel som Gurubogen, så er ambitionerne ligesom slået an. 100 erhvervsledere, iværksætter, entreprenører og andre innovative mennesker giver hver deres bud på, hvordan man kan starte og drive en virksomhed på den bedst mulige måde.

Læs også: Indspark: Big impact er big business

Bogen

Læs meget om Gurubogen, redaktøren og ikke mindst skribenterne her, hvor du også kan købe bogen.

Det gælder i forhold til bundlinjen, men så sandelig også omverdenen. Begreber som ansvar, bæredygtighed, social innovation, transparens og inklusion er aktuelle over de 444 sider, og det generelle hensyn til samfundet som helhed skinner igennem i adskillige af kapitlerne.

For som bogens redaktør, den danske serieiværksætter Jonathan Løw, forklarede, da bogen blev lanceret ved en event i går, så skal man se bort fra det religiøse aspekt af betegnelsen guru og i stedet fokusere på den grundlæggende betydning, nemlig én, der deler inspiration og viden, hvilket netop også er bogens formål.

Et godt eksempel på det, er en af bogens bidragydere, skotske Fraser Doherty, der startede med at lave syltetøj i sine forældres køkken som 14-årig med sin bedstemors opskrift og i dag, godt 12 år senere, har millionvirksomheden SuperJam. Til gårsdagens arrangement fortalte han om sin rejse som iværksætter, og også om at give noget tilbage.

H.K.H. Prins Joachim var blandt talerne, da bogen blev lanceret ved en event på Holmen i København. Foto: Anders Kampmann.

”Jeg håber min historie kan inspirere andre. Tænk at en knægt fra Glasgow, trods modgang undervejs, kan stable en virksomhed på benene med noget så gammeldags som marmelade i centrum. Den lange proces har også hjulpet mig med at huske, hvor det hele startede, så sidste år holdt vi vores første gratis te-selskab for ældre i Skotland, som siden er blevet til flere hundrede over hele Storbritannien, vi donerer til adskillige organisationer, og vi deler vores opskrifter”, forklarede han.

Læs også: Den socialøkonomiske virksomhed er på vej

En af bogens danske skribenter er Tania Ellis, der også er aktiv her på CSR.dk. Læs hendes kapitel nedenfor.

CSR.dk har ingen økonomiske interesser i Gurubogen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

13.03.2026CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online