Ny bog om ledelse i alle afskygninger

I en ny bog giver 100 forskellige profiler hver deres bud på moderne ledelse og innovation. Socialt iværksætteri, bæredygtighed, åbenhed og inklusion er blandt nøgleordene.

Gurubogens bagmand, Jonathan Løw, på scenen ved lanceringseventen. Foto: Anders Kampmann.

16.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Med en titel som Gurubogen, så er ambitionerne ligesom slået an. 100 erhvervsledere, iværksætter, entreprenører og andre innovative mennesker giver hver deres bud på, hvordan man kan starte og drive en virksomhed på den bedst mulige måde.

Læs også: Indspark: Big impact er big business

Bogen

Læs meget om Gurubogen, redaktøren og ikke mindst skribenterne her, hvor du også kan købe bogen.

Det gælder i forhold til bundlinjen, men så sandelig også omverdenen. Begreber som ansvar, bæredygtighed, social innovation, transparens og inklusion er aktuelle over de 444 sider, og det generelle hensyn til samfundet som helhed skinner igennem i adskillige af kapitlerne.

For som bogens redaktør, den danske serieiværksætter Jonathan Løw, forklarede, da bogen blev lanceret ved en event i går, så skal man se bort fra det religiøse aspekt af betegnelsen guru og i stedet fokusere på den grundlæggende betydning, nemlig én, der deler inspiration og viden, hvilket netop også er bogens formål.

Et godt eksempel på det, er en af bogens bidragydere, skotske Fraser Doherty, der startede med at lave syltetøj i sine forældres køkken som 14-årig med sin bedstemors opskrift og i dag, godt 12 år senere, har millionvirksomheden SuperJam. Til gårsdagens arrangement fortalte han om sin rejse som iværksætter, og også om at give noget tilbage.

H.K.H. Prins Joachim var blandt talerne, da bogen blev lanceret ved en event på Holmen i København. Foto: Anders Kampmann.

”Jeg håber min historie kan inspirere andre. Tænk at en knægt fra Glasgow, trods modgang undervejs, kan stable en virksomhed på benene med noget så gammeldags som marmelade i centrum. Den lange proces har også hjulpet mig med at huske, hvor det hele startede, så sidste år holdt vi vores første gratis te-selskab for ældre i Skotland, som siden er blevet til flere hundrede over hele Storbritannien, vi donerer til adskillige organisationer, og vi deler vores opskrifter”, forklarede han.

Læs også: Den socialøkonomiske virksomhed er på vej

En af bogens danske skribenter er Tania Ellis, der også er aktiv her på CSR.dk. Læs hendes kapitel nedenfor.

CSR.dk har ingen økonomiske interesser i Gurubogen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle