Ny bog om ledelse i alle afskygninger

I en ny bog giver 100 forskellige profiler hver deres bud på moderne ledelse og innovation. Socialt iværksætteri, bæredygtighed, åbenhed og inklusion er blandt nøgleordene.

Gurubogens bagmand, Jonathan Løw, på scenen ved lanceringseventen. Foto: Anders Kampmann.

16.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Med en titel som Gurubogen, så er ambitionerne ligesom slået an. 100 erhvervsledere, iværksætter, entreprenører og andre innovative mennesker giver hver deres bud på, hvordan man kan starte og drive en virksomhed på den bedst mulige måde.

Læs også: Indspark: Big impact er big business

Bogen

Læs meget om Gurubogen, redaktøren og ikke mindst skribenterne her, hvor du også kan købe bogen.

Det gælder i forhold til bundlinjen, men så sandelig også omverdenen. Begreber som ansvar, bæredygtighed, social innovation, transparens og inklusion er aktuelle over de 444 sider, og det generelle hensyn til samfundet som helhed skinner igennem i adskillige af kapitlerne.

For som bogens redaktør, den danske serieiværksætter Jonathan Løw, forklarede, da bogen blev lanceret ved en event i går, så skal man se bort fra det religiøse aspekt af betegnelsen guru og i stedet fokusere på den grundlæggende betydning, nemlig én, der deler inspiration og viden, hvilket netop også er bogens formål.

Et godt eksempel på det, er en af bogens bidragydere, skotske Fraser Doherty, der startede med at lave syltetøj i sine forældres køkken som 14-årig med sin bedstemors opskrift og i dag, godt 12 år senere, har millionvirksomheden SuperJam. Til gårsdagens arrangement fortalte han om sin rejse som iværksætter, og også om at give noget tilbage.

H.K.H. Prins Joachim var blandt talerne, da bogen blev lanceret ved en event på Holmen i København. Foto: Anders Kampmann.

”Jeg håber min historie kan inspirere andre. Tænk at en knægt fra Glasgow, trods modgang undervejs, kan stable en virksomhed på benene med noget så gammeldags som marmelade i centrum. Den lange proces har også hjulpet mig med at huske, hvor det hele startede, så sidste år holdt vi vores første gratis te-selskab for ældre i Skotland, som siden er blevet til flere hundrede over hele Storbritannien, vi donerer til adskillige organisationer, og vi deler vores opskrifter”, forklarede han.

Læs også: Den socialøkonomiske virksomhed er på vej

En af bogens danske skribenter er Tania Ellis, der også er aktiv her på CSR.dk. Læs hendes kapitel nedenfor.

CSR.dk har ingen økonomiske interesser i Gurubogen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online