Nu skal Legos leverandører levere på bæredygtighedsfronten

Med et mål om at reducere CO2-udledningerne på tværs af forsyningskæden har Lego igangsat et nyt bæredygtighedsprogram.

"Vi ønsker at børn skal arve en sund planet, og der er ingen tid at spilde," lyder det fra Legos bæredygtighedschef. Foto: 123rf.com.

30.07.2024

CSR.dk

”Vi vil ikke være i stand til at nå vores klimamålsætninger alene – vi bliver nødt til at samarbejde med vores leverandører. Vi ønsker at børn skal arve en sund planet, og der er ingen tid at spilde.”

Sådan lyder det fra Annette Stube, bæredygtighedschef i Lego, om det nye bæredygtighedsprogram, som legetøjsgiganten netop har lanceret.

Det skriver Edie.

Ifølge producenten selv stammer mere end 99 procenten af forretningens CO2-udledning nemlig fra scope 3 – primært fra leverandører, der leverer blandt andet råmaterialer og maskiner.

Derfor mener Annette Stube, at der skal mere end egne initiativer på spil, hvis Lego skal i mål.

Læs også: LEGO sender 16,5 millioner efter CO2-fangst

”Grundlæggende er en net-zero-verden ikke mulig, medmindre vi finder løsninger, der går udover vores egen drift,” fortæller hun.

Bæredygtighedsprogrammet er en del af Lego egen aktionsplan, som også inkluderer tiltag, der skal reducere forretningens egen CO2-udledning. Virksomheden er forpligtet til at reducere sin udledning med 37 procent inden 2032 og være net-zero inden 2050.

Som en del af programmet er leverandører påkrævet at fremvise data, der viser det klimaaftryk, som deres produkter og serviceydelser medfører.

Derudover skal leverandører sætte mål for nedbringelse af deres CO2-udledning inden 2026 og 2028. 

Ifølge programmet skal Legos samarbejdspartnere også hjælpe med at udvikle initiativer, der kan reducere drivhusgasser. Det kan eksempelvis være ved at skifte til vedvarende energi og finde mindre klimabelastende transportmuligheder.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

20.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup