Nu skal Legos leverandører levere på bæredygtighedsfronten

Med et mål om at reducere CO2-udledningerne på tværs af forsyningskæden har Lego igangsat et nyt bæredygtighedsprogram.

"Vi ønsker at børn skal arve en sund planet, og der er ingen tid at spilde," lyder det fra Legos bæredygtighedschef. Foto: 123rf.com.

30.07.2024

CSR.dk

”Vi vil ikke være i stand til at nå vores klimamålsætninger alene – vi bliver nødt til at samarbejde med vores leverandører. Vi ønsker at børn skal arve en sund planet, og der er ingen tid at spilde.”

Sådan lyder det fra Annette Stube, bæredygtighedschef i Lego, om det nye bæredygtighedsprogram, som legetøjsgiganten netop har lanceret.

Det skriver Edie.

Ifølge producenten selv stammer mere end 99 procenten af forretningens CO2-udledning nemlig fra scope 3 – primært fra leverandører, der leverer blandt andet råmaterialer og maskiner.

Derfor mener Annette Stube, at der skal mere end egne initiativer på spil, hvis Lego skal i mål.

Læs også: LEGO sender 16,5 millioner efter CO2-fangst

”Grundlæggende er en net-zero-verden ikke mulig, medmindre vi finder løsninger, der går udover vores egen drift,” fortæller hun.

Bæredygtighedsprogrammet er en del af Lego egen aktionsplan, som også inkluderer tiltag, der skal reducere forretningens egen CO2-udledning. Virksomheden er forpligtet til at reducere sin udledning med 37 procent inden 2032 og være net-zero inden 2050.

Som en del af programmet er leverandører påkrævet at fremvise data, der viser det klimaaftryk, som deres produkter og serviceydelser medfører.

Derudover skal leverandører sætte mål for nedbringelse af deres CO2-udledning inden 2026 og 2028. 

Ifølge programmet skal Legos samarbejdspartnere også hjælpe med at udvikle initiativer, der kan reducere drivhusgasser. Det kan eksempelvis være ved at skifte til vedvarende energi og finde mindre klimabelastende transportmuligheder.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online