Nu kan de grønne indkøbsmål nås

Ny aftale mellem de kommuner, der er med i 'Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb' og SKI vil gøre det nemmere for kommunerne at handle grønt samtidig med, at de køber økonomisk fornuftigt ind.

14.02.2013

CSR.dk

"Det er bedst og billigst i alle henseender for miljøet og økonomien", siger chefkonsulent Rikke Dreyer, der er ansvarlig for Miljø i SKI. .

Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb og SKI har indgået en samarbejdsaftale om fremme af grønne indkøb. Partnerskabskommunerne kan nu nå deres grønne indkøbsmål, uanset om de selv står for indkøbet eller køber ind på en SKI aftale

Når den hvide rengøringstornado går gennem kommunens plejehjem eller daginstitutioner, er det ikke ligegyldigt, hvilken farve den har. For at leve op til mange kommuners grønne indkøbsmål, skal rengøringsmidlet være miljømærket og grønt.

Den nye samarbejdsaftale
Partnerskabet for Offentlige Grønne Indkøb (POGI) er en aftale mellem en række kommuner og Miljøministeriet om fælles forpligtende grønne indkøbsmål. Der er blandt andet fastsat mål om indkøb af energieffektive køretøjer, miljømærkede rengøringsmidler og bæredygtigt træ.

Den nye samarbejdsaftale mellem POGI og SKI skal sikre, at det i videst muligt omfang er muligt for kommunerne i partnerskabet at nå de grønne indkøbsmål, når de køber ind via SKI’s aftaler.

Fakta om aftalen

Partnerskabsaftalen indebærer, at SKI:

• Inviterer POGI til at komme med input til miljø- og energikrav i nye indkøbsaftaler

• Forsøger at indarbejde POGI mål i nye indkøbsaftaler samt orienterer POGI om, i hvilket omfang indkøbsaftaler overholder POGI mål

• Adviserer om samarbejdsaftalen på sin hjemmeside, og om hvilke af SKI’s indkøbsaftaler der overholder POGI’s grønne indkøbsmål

• Tilbyder råd og vejledning til partnerskabskommunerne til at finde de produkter og services på SKI’s aftaler, der overholder de grønne indkøbsmål i POGI

Partnerskabsaftalen indebærer, at POGI:

• Orienterer SKI om udvikling af nye og opdatering af gamle mål

• Inviterer SKI til at komme med input til udvikling af nye og opdatering af gamle mål.

På ski.dk fremgår, hvilke mål i POGI der kan overholdes ved at købe ind på SKI’s aftaler.

Hardware og papir
Derfor findes der et udvalg af produkter på en lang række af SKI´s rammeaftaler, som overholder kravene i partnerskabet. Det gælder eksempelvis inden for områderne it hardware, rengøring og papir.

Når de grønne indkøbsmål nås via SKI, sikres det samtidig, at de nås på en måde, som er effektiv på prisen, både når det kommer til omkostninger og ressourceforbrug, siger chefkonsulent Rikke Dreyer, der er ansvarlig for Miljø i SKI, siger i en pressemeddelelse:

"Samtidig med at det er grønne produkter, kan de offentlige brugere også hente målbare økonomiske resultater på prisen. Det er bedst og billigst i alle henseender for miljøet og økonomien."

De kommuner, der p.t. er med i POGI, er København, Odense, Aarhus, Sønderborg, Herning, Egedal og Frederiksberg. Disse kommuners indkøb udgør til sammen cirka 20 pct. af den samlede kommunale indkøbsvolumen.

Strategiske indkøbskroner
Iben Sohn, der er administrator af POGI i Miljøstyrelsen, siger i samme pressemeddelelse:

"Jo flere, der stiller de samme miljøkrav, jo lettere bliver det for leverandørerne at prioritere deres miljøindsats og leve op til miljøkravene. Det handler om at bruge de offentlige indkøbskroner strategisk til at flytte markedet i en grønnere retning."

Der er foreløbig fastsat mål inden for otte vare- og serviceområder, og partnerskabet stræber mod at forny gamle mål og formulere nye indkøbsmål hvert år.

Se målene på www.gronneindkob.dk

Læs mere om samfundsansvar i SKI: www.ski.dk/samfundsansvar

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København