Nu får enfamiliehuse deres egen bæredygtighedscertificering

Green Building Council Denmark har netop lanceret en ny certificering, som skal gøre det nemmere for mindre familier at finde bæredygtige boliger.

Green Building Council Denmark tilskynder til, at fremtidige enfamiliehuse bygges mindre, så man bruger færre ressourcer. Arkivfoto..

11.01.2023

CSR.dk

Det kan være forbundet med en lang række svære valg, når man som familie står og skal til at købe et hus – ikke mindst når det gælder de bæredygtige overvejelser.

Derfor er Green Building Council Denmark nu klar med den nye certificering, DGNB Villa, der gennem 12 kriterier inden for miljø, økonomi og social bæredygtighed skal hjælpe købere med at få overblik over de mange ting, man skal tage stilling til, hvis man vil bo bæredygtigt.

”I en byggeproces skal man som køber forholde sig til rigtig meget. Og det er de færreste, som kan kalde sig ekspert på alt fra afgasning til universelt design. Med DGNB Villa får man hjælp til at sikre kvaliteten i byggeriet. Det er en fordel for den nuværende køber, men også for husets fremtidige ejere og samtidig smart, når huset skal sælges igen,” siger Emilie Elmer Land Jensen, der er projektleder for DGNB Villa hos Green Building Council Denmark, i en pressemeddelelse.

Læs også: Nytænkning af traditionelle byggemetoder afgørende i bæredygtigt byggeri

DGNB Villa er det sidste skud på stammen i en lang række andre certificeringer – herunder DGNB Rum, DGNB Byområder, DGNB Drift samt DGNB Nye bygninger og omfattende renoveringer.

Og i udviklingen af den nye har det være nødvendigt at ændre på formatet, så det er relevant for enfamiliehuse. I forhold til størrelse og anlægsrum er boligtypen nemlig en ”helt anden skala” sammenlignet med andre byggerier, lyder forklaringen.

Vi skal bygge mindre
I forbindelse med certificeringen vil man nu også kunne udregne udledt CO2 per person i stedet for kvadratmeter.

I pressemeddelelsen henviser de blandt andet til data, der viser, at et gennemsnitligt nybygget enfamiliehus ligger på over 200 kvadratmeter, hvilket er 50 procent større end i 1990. Samtidig er størrelsen på familier faldet.

Læs også: Forsikringsselskab: Bæredygtigt byggeri er en udfordring for brandsikkerheden

Green Building Council Denmark vil derfor gerne tilskynde til, at der bygges færre kvadratmeter, da et større hus kræver flere et større forbrug af jordens ressourcer.

”DGNB Villa er første skridt i en bæredygtig retning for boliger i mindre skala. Ser man de planetære grænser som målet, og det bliver vi nødt til, så er der utrolig langt endnu. Og når nu der bygges så mange nye enfamiliehuse, er det vores opgave at skubbe dem i en mere bæredygtig retning,” siger Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark, i pressemeddelelsen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online