Nu får Danfoss hjælp til cirkulær økonomi af anerkendt netværksfond

Danfoss er i dag blevet annonceret som nyt medlem af Ellen MacArthur Foundations netværk – det skal hjælpe arbejde med cirkulær økonomi.

Netværket skal hjælpe Danfoss med at få inspiration og sparring til, hvordan koncernen kan accelerere sit fokus på cirkulær økonomi. Arkivfoto..

23.03.2023

CSR.dk

Danfoss har netop tilsluttet sig Ellen MacArthur Foundations netværk som en del af sine bestræbelser på at understøtte overgangen til en kulstoffattig og cirkulær økonomi.

Koncernen er det første medlem af netværket siden Novo Nordisk i 2019. Derfor er man selvsagt meget begejstrede for at være en del af netværket, lyder det fra Martin Rossen, der er senior vice president og direktør for kommunikation og bæredygtighed.

Læs også: Danfoss: Strategisk fejl ikke at fokusere på energieffektivitet

”Vores mål er at accelerere udviklingen af kulstoffattige produkter og cirkularitetsinitiativer på tværs af alle vores forretningssegmenter, men det er hårdt arbejde og vanskeligt. Vores fokus er på mekaniske og elektroniske produkter, og vi er glade for at videreudvikle vores tilgang til cirkularitet og med dette netværk positivt påvirke vores strategi for produktdesign. Ellen MacArthur Foundation omfatter nogle af verdens største og mest indflydelsesrige organisationer, med transformativt potentiale til at demonstrere, hvad der er muligt inden for cirkularitet,” siger han.

Danfoss’ cirkularitetsmål for 2030 er, at mere end 80 procent af koncernens nyudviklede produkter skal være omfattet af cirkularitetstilgangen, og at der etableres samarbejde med 80 procent af Danfoss’ 25 vigtigste kunder.

Målene skal blandt andet realiseres gennem Danfoss’ ’Rethink-Reduce-Recirculate’ tilgang, som indeholder i alt ni strategier, der skal forbedre det cirkulære aspekt i nyudviklede produkter på tværs af koncernens forretningsområder.

Læs også: Hos Danfoss skal cirkulær økonomi være det nye sort

Og det er man hos Ellen MacArthur Foundation glade for at kunne hjælpe med, fortæller netværkschef Katie Attrill.

”Vi byder Danfoss velkommen som netværksmedlem, og ser frem til at støtte virksomheden i arbejdet med cirkulær økonomi. Vi arbejder med en gruppe på mere end 250 organisationer i vores formelle netværk. Netværket omfatter nogle af verdens førende virksomheder, politiske beslutningstagere, byer, akademiske institutioner og meningsdannere. Med vores netværk faciliterer vi samarbejdsprojekter, giver læringsmuligheder og afholder workshops og andre begivenheder for at udforske strategier og løsninger, der understøtter deres overgang til cirkulær økonomi.”

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn