NorthSide nomineret til europæisk miljøpris

Den aarhusianske musikfestival NorthSide er blandt de fem nominerede til The Green Operations Award, der bliver uddelt af European Festival Awards.

19.12.2014

CSR.dk

Musikfestivalen NorthSide, der bliver afholdt i Aarhus, er nomineret til den europæiske miljøpris The Green Operations Award. NorthSide kæmper mod fire andre europæiske festivaler om at vinde miljøprisen, der bliver uddelt af European Festival Awards. Det skriver NorthSide på sin hjemmeside.

Læs også: H&M indtager Roskilde Festival i bæredygtighedens navn

Miljøprisen, der bliver givet til de bedste og mest progressive festivaler, er med til at belyse de festivaler, der tænker på miljøhensyn og bæredygtighed.

European Festival Awards har uddelt prisen siden 2009. Den er tidligere gået til festivaler i Sverige og Norge, men prisen har endnu ikke været i danske hænder. Men det kan den Aarhusianske festival måske ændre på.

”Vi var allerede ret stolte over bare at være kommet med på juryens shortlist (der bestod af 15 festivaler, red.). Så at vi nu er blandt de fem nominerede, der rent faktisk kan vinde dette års Green Operations Award, er helt vildt. Vi er klart den yngste festival i feltet, så det er et meget stort klap på skulderen, at der efter så få år allerede er folk rundt om i Europa, der vil belønne os for vores hårde arbejde med affaldssortering, genanvendelse og fokus på økologi og grøn transport”, siger talsmand for NorthSide John Fogde til northSide.dk.

Han håber, at NorthSide inden længe kan vinde en Green Operations Award, der kan stå side om side med prisen A Greener Festival Award, som NorthSide vandt tidligere på året.

Læs også: Roskilde Festival er et mekka for bæredygtige løsninger

Prisen bliver uddelt af European Festival Awards til et awardshow under Eurosonic Festival i Groningen i Holland 14. januar.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense