Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

En ny publikation fra Tænketanken Frej peger på, hvordan regler og rammer kan ændres, så det bliver lettere for fødevaresektoren at fremme natur og biodiversitet.

31.10.2025

CSR.dk

Over hele Danmark står lodsejere, landmænd og virksomheder klar til at skabe mere natur. Men alt for ofte bliver de bremset af regler, der gør det svært at gøre det rigtige.

Det viser en ny publikation fra Tænketanken Frej, der samler 16 konkrete anbefalinger fra aktører på tværs af fødevaresektoren fra landbrug og fiskeri til fødevarevirksomheder og rådgivere.

“Vi hører igen og igen fra dem, der faktisk arbejder for mere natur, at reglerne spænder ben. Når en lodsejer skal søge særskilt tilladelse til at lade dyr græsse i sin egen fredsskov, selvom det styrker biodiversiteten, så er der noget galt", siger Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i Tænketanken Frej.

Fra benspænd til biodiversitet

Publikationen “Fra benspænd til biodiversitet” præsenterer anbefalinger til at styrke arbejdet med natur og biodiversitet i fødevaresektoren, og er udviklet i tæt dialog med aktører fra branchen, herunder blandt andet SEGES Innovation, Agrovi, Danmarks Fiskeriforening, DLR Kredit, Kattrup Gods, Dansk Cater og Teknologisk Institut. 

Og alt peger på ét centralt behov: En samlet og langsigtet natur- og biodiversitetspolitik, der skaber rammerne for indsatserne i den private sektor og gør det muligt at integrere natur og biodiversitet i fremtidens fødevaresektor. Ikke blot som glasur på toppen af kransekagen, men som en del af kerneopgaven.

Blandt anbefalingerne er:

  • Giv højere støtte til langsigtede naturplejetiltag, som helårsgræsning og permanent ekstensivering.
  • Fritag naturprojekter fra VVM-krav, når de dokumenteret gavner biodiversiteten.
  • Tillad græsning i fredskov, når det styrker naturen.
  • Etabler en blå trepart for havets natur
  • Brug offentlige indkøb til at fremme naturhensyn i fødevareproduktionen

Et politisk vindue lige nu

Tænketanken Frej lancerer publikationen netop som regeringen forbereder en biodiversitetslov, og trepartsaftalen om natur og landbrug for alvor skal udfolde sig.

“Der er et politisk momentum lige nu. Vi står midt i en omstilling, hvor vi skal finde ud af, hvordan vi giver mere plads til naturen, men uden at rive fødevareproduktionen op med roden,” siger Marie-Louise Boisen Lendal og afslutter: 

“Det kræver modige beslutninger og smartere regler. Hvis vi virkelig vil have mere natur i Danmark, skal vi gøre det nemmere for dem, der allerede er i gang".

Udgivelsen er støttet af Plan Danmark og Novo Nordisk Fonden og kan downloades her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Bill Gates: Verdens klimapolitik skal handle om mennesker, ikke kun temperaturer

31.10.2025CSR.dk

Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

31.10.2025CSR.dk

Cirkulært byggeri kræver fælles ansvar og klare rammer

30.10.2025CSR.dk

Danmark har kraftigt overvurderet potentialet for CO2-lagring

29.10.2025CSR.dk

Få danskere vælger grønne pensionsordninger

29.10.2025CSR.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning med 22 procent på tværs af sortimentet

28.10.2025CSR.dk

Organisationer: Lokale energifællesskaber skal løfte den grønne omstilling

27.10.2025MäRK

Sponseret

ESG – fra ambition til handling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus