Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

En ny publikation fra Tænketanken Frej peger på, hvordan regler og rammer kan ændres, så det bliver lettere for fødevaresektoren at fremme natur og biodiversitet.

31.10.2025

CSR.dk

Over hele Danmark står lodsejere, landmænd og virksomheder klar til at skabe mere natur. Men alt for ofte bliver de bremset af regler, der gør det svært at gøre det rigtige.

Det viser en ny publikation fra Tænketanken Frej, der samler 16 konkrete anbefalinger fra aktører på tværs af fødevaresektoren fra landbrug og fiskeri til fødevarevirksomheder og rådgivere.

“Vi hører igen og igen fra dem, der faktisk arbejder for mere natur, at reglerne spænder ben. Når en lodsejer skal søge særskilt tilladelse til at lade dyr græsse i sin egen fredsskov, selvom det styrker biodiversiteten, så er der noget galt", siger Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i Tænketanken Frej.

Fra benspænd til biodiversitet

Publikationen “Fra benspænd til biodiversitet” præsenterer anbefalinger til at styrke arbejdet med natur og biodiversitet i fødevaresektoren, og er udviklet i tæt dialog med aktører fra branchen, herunder blandt andet SEGES Innovation, Agrovi, Danmarks Fiskeriforening, DLR Kredit, Kattrup Gods, Dansk Cater og Teknologisk Institut. 

Og alt peger på ét centralt behov: En samlet og langsigtet natur- og biodiversitetspolitik, der skaber rammerne for indsatserne i den private sektor og gør det muligt at integrere natur og biodiversitet i fremtidens fødevaresektor. Ikke blot som glasur på toppen af kransekagen, men som en del af kerneopgaven.

Blandt anbefalingerne er:

  • Giv højere støtte til langsigtede naturplejetiltag, som helårsgræsning og permanent ekstensivering.
  • Fritag naturprojekter fra VVM-krav, når de dokumenteret gavner biodiversiteten.
  • Tillad græsning i fredskov, når det styrker naturen.
  • Etabler en blå trepart for havets natur
  • Brug offentlige indkøb til at fremme naturhensyn i fødevareproduktionen

Et politisk vindue lige nu

Tænketanken Frej lancerer publikationen netop som regeringen forbereder en biodiversitetslov, og trepartsaftalen om natur og landbrug for alvor skal udfolde sig.

“Der er et politisk momentum lige nu. Vi står midt i en omstilling, hvor vi skal finde ud af, hvordan vi giver mere plads til naturen, men uden at rive fødevareproduktionen op med roden,” siger Marie-Louise Boisen Lendal og afslutter: 

“Det kræver modige beslutninger og smartere regler. Hvis vi virkelig vil have mere natur i Danmark, skal vi gøre det nemmere for dem, der allerede er i gang".

Udgivelsen er støttet af Plan Danmark og Novo Nordisk Fonden og kan downloades her.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle