Når en virksomhed vinder et offentligt udbud, skal arbejdsforholdene tjekkes efter. Den kontrol udfører Københavns Kommune nu selv - med stor succes

”Hvis man vil lave sådan en kontrol, der fungerer, er nøglen de fysiske besøg på arbejdspladserne”, siger chef for CSR og jura i Københavns Kommune.

01.11.2021

CSR.dk

For nyligt afholdte Bygge- Anlægs- og Trækartellet en konference i anledning af, at de netop har udgivet en pjece, der understreger vigtigheden af klausuler i offentlige udbud.

Sådan skriver FAGBLADET 3F.

I en tale på konferencen fremhævedee sekretariatsleder, Gunde Odgaard, kontrolindsatsen i Københavns Kommune som værende velfungerende. Som noget nyt er kommunen nemlig gået over til selv at besøge de arbejdspladser, der har vundet udbud. Det har resulteret i at man har fundet langt flere tilfælde af overtrædelser af de ansattes vilkår. Tallet er gået fra 5,5 procent til hele 84 procent. Overtrædelserne omhandler særligt usikkert arbejdsmiljø, underbetaling og manglende pensionsindbetalinger.

Læs også: Nyt værktøj til proaktivt og systematisk arbejde med psykisk arbejdsmiljø

”Hvis man vil lave sådan en kontrol, der fungerer, er nøglen de fysiske besøg på arbejdspladserne”, siger David Salomonsen, chef for CSR og jura i Københavns Kommune.

Kommunen er i samme forbindelse blevet langt bedre til at spotte de leverandører, der ikke har orden i sagerne – også underleverandørerne. Her sikrer arbejdsklausulerne at alle der arbejder på et offentligt udbud, har ordentlige vilkår – hovedleverandør såvel som underleverandører.

Bygge- Anlægs- og Trækartellet foreslår derfor at alle offentlige udbud indeholder klausuler, der sikrer, at arbejdet foregår på overenskomstmæssige forhold.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

17.08.2026CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

CSR.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J