Når du skal være helt sikker

SGS’s slogan er: ”When You Need To Be Sure”. Når det gælder CSR i forsyningskæden, er sikkerhed helt afgørende, for et svagt led kan gøre stor skade på alle de efterfølgende led. SGS trækker erfaringerne frem på CSR Master Class-konferencen d. 3/3

SGS rådgiver i dag virksomheder over alt i verden med at få CSR implementeret i alle afdelinger.

02.03.2016

CSR.dk

Leverandørforhold har traditionelt haft en central placering i CSR, og det er der god grund til. For selv om en virksomhed har nok så godt styr på sine egne forhold, så kan en enkelt leverandør, der ikke har det, koste den dyrt. Derfor er det sund fornuft at prioritere leverandørerne højt i indsatsen for at risikominimere. Men med en verden, der er bundet sammen af leverandørers leverandører, er det ganske naturligt ikke muligt at nå ud i de yderste led af varekæden. Hvordan sikrer man sig så, at ens leverandører opfylder de stillede krav?

SGS har sin oprindelse i netop at give svar på det spørgsmål. Ved sin grundlæggelse i 1878 handlede det om at kontrollere skibsleverancer af korn for svind og svindel i de franske havne. Siden har kompetencefeltet bredt sig til inspektion, verifikation, testning og certificering inden for en lang række af samfundets kerneområder: landbrug og fødevarer, bil, fly og logistik, kemikalier og life science, forbrugerprodukter og detailhandel, bygninger, energi og finans, minedrift, olie & gas og industriel produktion og ikke mindst den offentlige sektor. Med mere end 85.000 ansatte fordelt på 1.800 kontorer og laboratorier over hele kloden er SGS vokset til at være verdens største på sit felt.

Smarte virksomheder nedbryder siloerne
”Enhver forandring starter med dig selv”, siges det, og for SGS er det selve koden til at opnå succes i forhold til sine leverandører. Selv om leverandørerne styres benhårdt gennem kontrakter, er det desværre ikke altid oplevelsen, at de opfylder alle kravene, og ofte mangler forståelsen for, hvorfor det er nødvendigt at opfylde dem, endsige det fordelagtige i at være på forkant med dem. SGS’s udgangspunkt er, at virksomheder, der har en harmoniseret og integreret CSR-tilgang på tværs af organisatoriske enheder, har bedre mulighed for at påvirke deres leverandører og nå sine mål.

”En af de væsentligste forhindringer for at få en succesfuld implementering af CSR-programmer er de forskelle, der er mellem drivere og mål blandt de interne aktører i virksomheden,” siger Effie Marinos, Technical Governance Manager i SGS Supply Chain Assessments & Solutions division, og forklarer, at dagsordnerne hos de ansatte i en virksomhed kan være meget modsatrettede: ”En virksomhed med separate afdelinger, der har kontakt til leverandørerne på forskellige områder, såsom prisfastsættelse, leveringsbetingelser og kvalitet, kan let komme til at operere i siloer, som hver især skubber på ud fra deres egen dagsorden, og det kan give konflikter i forhold til leverandørerne.”

”Smart companies”, derimod, har sikret sig, at CSR er på radaren i alle de relevante afdelinger, og at alle ansatte, der har kontakt til leverandørerne, arbejder ud fra medarbejdermål, som trækker på samme hammel og én og samme dagsorden. Særligt afgørende er det, at der følges aktivt op med korrigerende handlinger, og at der er implementeret IT-systemer, som forhindrer, at der gives ordrer til leverandører, der forsømmer sig mod kontrakten - også når det gælder CSR; ”køberen” skal tale med én stemme, siger Effie Marinos: ”Når der udvikles en ensartet tilgang i kontakten til leverandørerne, får virksomheden meget bedre mulighed for at drive en reel, etisk forandring hos dem: tales der med én stemme til leverandørerne, har de også meget lettere ved at forstå, hvorfor det er vigtigt for virksomheden, at de etiske krav opfyldes.”

Intern accept er essentiel for succes
Forstår leverandøren først, at virksomheden mener det alvorligt, og at det handler om et langsigtet engagement, vil incitamentet til at foretage systematiske ændringer og investeringer være det større. På sigt vil det endda kunne brede sig længere ned i forsyningskæden, siger Effie Marinos: ”Når leverandøren indser, at kunderne har en interesse i det og at det styrker kunderelationen, vil de begynde at arbejde med deres egne leverandører og sørge for, at det udnyttes positivt ikke alene hos deres medarbejdere på fabrikkerne, men også de lavere trin i forsyningskæden.”

Den interne accept og fælles ageren er således essentiel for at opnå succes i processen, understreger Effie Marinos, og understreger, at selv funktioner, der ikke er i direkte kontakt med leverandørerne, skal indtænkes. Eksempelvis har HR en nøglerolle i forhold til at få indskrevet CSR i de ansattes jobbeskrivelser og jobmål, IT skal sørge for at tilvejebringe og vedligeholde de interne systemer til håndtering af data, mens det juridiske team og marketingafdelingen har endnu andre roller, som spiller ind i forhold til leverandørerne. Det kan nok lyde som en stor mundfuld at få alle led med, men det er det værd, fastslår hun: ”Den tid, der bruges på at kommunikere fælles mål internt, er aldrig spildt, og det er indlysende, at det skal inkludere alle organisatoriske enheder og alle ansatte på alle niveauer. Det gælder ikke bare dem, der har den direkte kontakt til leverandørerne. Støtte- og hjælpefunktionerne har også betydning og skal derfor involveres.”

Effie Marinos kommer med en lang række lærerige cases fra hendes arbejde med store som små virksomheder, og det er en af ni unikke best-in-class cases på CSR LINK’s Master Class. De andre virksomheder er: Skandia, ISS, Microsoft, Deloitte, L’Oréal, Arla Fonden, Microsoft og NCC. Hver især byder de på inspirerende fortællinger om deres CSR-indsatser, og tilsammen giver det et billede af state-of-the-art af CSR i Danmark. Skandia lægger som vært lokaler til arrangementet og står desuden for et miniseminar om sociale investeringer i forebyggelse. Konferencen rammes ind med gæstetaler ved professor ved DTU Michael Hauschild og professor ved Aalborg Universitet Steen Hildebrandt. Som noget nyt er CSR LINK oveni vært for et seminar om CSR-branding med KommunikationsKompagniet, Siemens og Ingeniører uden Grænser.

Master Class afholdes i år d. 3. marts på Kay Fiskers Plads 9, Ørestaden. Læs mere om programmet og tilmeld på www.csr-link.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle