Milliarderne fosser ind i skovbruget

Lego-familiens investeringsfond, Kirkbi, vil bruge 2 milliarder kroner på omdannelsen af landbrugsarealer til skovbrug.

Foto: 123rf.com

09.12.2024

CSR.dk

Et landbrugsareal på størrelse med Amager skal i løbet af 10 år omdannes til skov. Det bliver til op mod 40 millioner træer, hvoraf de første 10 allerede er plantet.

Den massive investering taler ind i en fremtid med stigende efterspørgsel på bæredygtige byggematerialer. Og her bliver træproduktion helt centralt.

I en rapport om anvendelse af træ i byggeriet udarbejdet af Concito og Rådet for Grøn Omstilling er det nemlig tydeligt, at efterspørgslen på træ er stigende i Europa. Frem mod 2030 anslås forbruget til at stige med 36 procent eller mere.

Peter Vind Larsen, der er leder af Kirkbis skovplantningsprojekt, peger på, at Kirkbis investering kan ses som et led i den grønne omstilling af byggebranchen. 

“Skov er jo hensigtsmæssigt eller i det hele taget biologisk produktion, fordi der sker et optag af CO2 fra luften. Den CO2 kan man så lagre i bygninger,” uddyber han til Børsen.

Byggeriets fremtid

Torben Valdbjørn Rasmussen, seniorforsker ved Institut for Byggeri, By og Miljø på Aalborg Universitet, stemmer i:

”Hvis byggeriet skal være mere bæredygtigt, så skal nogle byggeelementer erstattes af fornybare ressourcer”, understreger han til Børsen

I Danmark sker langt det meste byggeri i dag ved brugen af klimabelastende materialer som stål, beton og tegl. Ved brug af danskproducerede træ vil bygningerne fungere som CO2-lagre for den CO2 træerne allerede har optaget.

I klimaregnskaberne modregnes CO2-udledningerne forbundet med at fælde træer nemlig, hvis træet anvendes som byggemateriale.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle