Miljøorganisation skuffet over spillekonsol-aftale

Det Økologiske Råd lader sig ikke imponere over en ny frivillig aftale mellem EU-Kommissionen og de tre største spillekonsol-producenter om at nedsætte konsollernes energiforbrug.

04.05.2015

CSR.dk

EU-Kommissionen og de tre største producenter af spillekonsoller, Nintendo, Sony og Microsoft, har indgået en frivillig aftale, der skal nedbringe spillekonsollernes energiforbrug.  

Men den frivillige aftale vækker ikke særlig stor begejstring hos miljøorganisationen Det Økologiske Råd.

Læs også: RUC sparer 22 procent af sit energiforbrug

”Det har taget seks år at nå frem til en aftale, der ikke engang omfatter energiforbruget, når man spiller på maskinen. Samtidig med at det kun er 90 procent af markedet, der er omfattet af reglerne. Vi er ikke imponerede”, siger Jeppe Juul, energimedarbejder i Det Økologiske Råd.

Ifølge Jeppe Juul forsinker frivillige aftaler på dette område som regel processen. Samtidig ender det ofte med at betyde mindre energibesparelser til forbrugerne, end hvis aftalen havde være forpligtende.

Læs også: Nye ventilatorer halverer energiforbruget

Den frivillige aftale forventes at kunne spare de europæiske forbrugere for cirka 1 TWh om året i forhold til, hvis aftalen ikke var indgået. Virksomhederne kan til enhver tid trække sig fra aftalen igen.

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Studentermedhjælper med stærke evner inden for eventafvikling og -koordinering

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle