Miljøministeren: Tøjs levetid skal forlænges

Miljøministeren vil med nyt initiativ have mode- og tekstilbranchen til at finde løsninger, der kan forlænge tøjs levetid, så tøjet ikke bliver smidt ud, inden det er slidt op.

"Vi skal tænke nye bæredygtige løsninger ind i måden, vi designer, producerer og bruger vores tøj på, og vi skal gøre det på en måde, så både miljø og vækst kan gå hånd i hånd", siger miljøminister Kirsten Brosbøl. Foto: Claus Bjørn Larsen..

29.01.2015

CSR.dk

Vores tøj har en for kort levetid. Sådan lyder meldingen fra miljøminister Kirsten Brosbøl. Derfor skal et nyt partnerskab mellem Miljøministeriet og aktører i mode- og tekstilbranchen se på nye løsninger, der kan hjælpe danskerne med at forlænge levetiden på deres tøj.

Læs også: Ny diplomuddannelse i bæredygtig mode

”Vi skal tænke nye bæredygtige løsninger ind i måden, vi designer, producerer og bruger vores tøj på, og vi skal gøre det på en måde, så både miljø og vækst kan gå hånd i hånd. Den danske tøjbranche er heldigvis allerede godt i gang, men vi skal blive endnu bedre. Derfor sætter jeg nu gang i et nyt partnerskab, hvor vi skal se på, hvordan vi kan forlænge levetiden på danskernes tøj og undgå at unødige ressourcer går til spilde”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Og der er allerede forslag til, hvordan branchen kan hjælpe danskerne på vej. For eksempel kan der tænkes mere over design, pasform og metervarens kvalitet for at forlænge tøjets levetid. En ordninger, hvor danskerne kan returnere deres brugte tøj, så det kan få nyt liv i nye produkter eller hos nye kunder, er også blandt Miljøministeriets forslag. Og så efterlyser Kirsten Brosbøl flere nye forretningsmodeller, hvor danskerne kan leje deres tøj i stedet for at købe det.

Meget tøj ryger på forbrændingen
På verdensplan genbruges 20 procent af vores tøj, og omkring 42 millioner ton tøj ryger hvert år direkte i skraldespanden. Meget af det uden at være slidt op. I Danmark samler velgørenhedsorganisationer omkring 45 procent af de samlede 89.000 ton tekstiler ind, som danskerne kasserer, mens mindst 24.000 ton hvert år ryger til forbrænding.

Læs også: Bæredygtighed skal sikre dansk mode

Partnerskabet mod tøjspild starter op i løbet af 2015. Det er et led i miljøministerens kommende strategi for affaldsforebyggelse. Strategien rummer en række tiltag, der skal reducere spild og undgå at værdifulde ressourcer bliver til affald.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K