Mere information til udenlandske virksomheder skal forhindre regelbrud på arbejdsmarkedet

Udenlandske virksomheder og ansatte mangler viden om reglerne og forholdene på det danske arbejdsmarked. Derfor udsender Beskæftigelsesministeriet en pixibog.

Beskæftigelsesministeriet øger kommunikationsindsatsen for at sikre, at udenlandske virksomheder og medarbejdere kender til reglerne på det danske arbejdsmarked. Målet er, at mere information skal bidrage til et bedre arbejdsmiljø for alle. .

13.07.2018

CSR.dk

Beskæftigelsesministeriet har netop lanceret en ny pixibog og folder med information om regler og rettigheder på det danske arbejdsmarked. Materialet skal give udenlandske virksomheder og ansatte en bedre indsigt i den danske lovgivning om arbejdsmiljø. Det skal forhindre at regler bliver overtrådt og rettigheder undertrykt.

”Jeg er glad for, at vi nu er klar med nyt informationsmateriale, der kort og præcist fortæller om de vigtigste regler om blandt andet krav til sikkerhed og ret til hvile, ferie og løn”, siger beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).

Pixibogen skal gøre det nemmere for personer og virksomheder med andre baggrunde at navigere og orientere sig i det danske system.

Læs også: Undersøgelse af arbejdsforholdene i 139 lande tegner dystert billede

Målet er samtidig, at flere virksomheder overholder kravet om at anmelde sig i Registreret for Udenlandske Tjenesteydere (RUT).

”Vi må ikke glemme, at nogle virksomheder kommer fra lande med en arbejdskultur, der er fundamentalt anderledes end i Danmark. Det kan derfor være en stor omvæltning for de udenlandske virksomheder at navigere i reglerne, og vi har som samfund pligt til at hjælpe dem bedst muligt på vej”, forklarer ministeren.

Den nye pixibog er et produkt af den øgede kommunikationsindsats, der er en opfølgning på oprettelsen af håndhævelsesdirektivet. Her er den fornemmeste opgave at sikre, at flere udenlandske virksomheder kender til og overholder reglerne på det danske arbejdsmarked.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online