Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Der skal udledes mindre CO2 fra byggeri i Københavns Kommune. I første omgang stiller man en tretrins-guide til rådighed. Flere initiativer er på vej som en del af kommunens nye klimastrategi og klimahandleplan

28.01.2026

CSR.dk

Nybyggeri er noget af det mest klimabelastende i Danmark og globalt. Derfor arbejder Københavns Kommune målrettet med at få bygherrer og entreprenører til i langt højere grad at genbruge og transformere eksisterende byggeri og genbruge byggematerialer. 

En del af det arbejde er en nyligt udgivet guide til at fremme bygningsbevaring og transformation af tidligere erhvervsbygninger til boliger.

”Vi skal tage udgangspunkt i de bygninger, vi allerede har, når vi udvikler byen - både af respekt for byens historie og af hensyn til bæredygtighed. Vi har allerede mange bygherrer, som foretrækker at udvikle eksisterende byggeri, og ved det seneste budget fik vi afsat midler til at understøtte det. Og det er vigtigt, for hvis vi skal lykkes med målsætningerne i Klimastrategien, skal vi alle lære at tænke nyt og inspirere hinanden,” siger Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester i Københavns Kommune.

En guide til at overkomme kompleksitet

Guiden er lavet i et samarbejde med Over Byen Arkitekter med input fra en række bygherrer, og den henvender sig til bygherrer, rådgivere og sagsbehandlere, der skal i gang med eller er i den tidlige planlægningsfase for udvikling af en erhvervsejendom med henblik på omdannelse til boliger.

Hos Over Byen Arkitekter siger Esben Thorlacius, Partner og Cand. Arch, om arbejdet med guiden:

”Det er tydeligt, at alle involverede parter virkelig ønsker at skabe liv i de eksisterende ejendomme i stedet for at rive dem ned, men arbejdet har også afsløret, at det er en kompleks verden at navigere i, for både bygherre og forvaltningerne. Guiden er derfor en hjælp til at få belyst relevante forhold, der som minimum skal være styr på.”

Guiden kortlægger processen for de indledende faser i et transformationsprojekt og guider igennem de vigtigste emner og processer, som man skal igennem i udviklingen og risikoafdækning af et konkret transformationsprojekt.

Ud over tre trin til at klarlægge de indledende faser af et byggeprojekt, indeholder guiden også tidlige overvejelser, råd og vejledning og forberedelse til dialog med kommunen.

Den nye guide kan downloades her: Bevar og transformér bygninger til boliger - Trin for trin-guide | Københavns Kommune

Meget mere på vej fra Københavns Kommune

Udover guiden igangsætter Københavns Kommune i 2026 en række initiativer, der skal fremme transformation og bevaring. 

Blandt andet har Københavns Kommune fået midler til at styrke klimahensynet i myndighedsbehandlingen af byggerier og fremme bedre udnyttelse af den eksisterende bygningsmasse i byen. 

Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen lancerer i 2026 også en ny pulje, hvor bygherrer og boligforeninger kan søge støtte til privat rådgivning med henblik på at undersøge potentialet for nye boliger i eksisterende bygninger. Både ved fx at ombygge uudnyttede erhvervs- eller loftarealer, ved at bygge nye etager på eksisterende bygninger og ved omdannelse eller opdeling af større boliger. 

Med indsatserne ønsker kommunen at fremme transformation, fortætning og renovering frem for nybyggeri for at reducere klimaaftrykket fra byggeriet og udnytte byens kvadratmeter bedre.

En del af Bevar Mere

Danica Ejendomme, Gefion Group, Freja Ejendomme, boligorganisationen AAB og CPH Invest har bidraget til kvalificering af Trin for trin-guiden.

Projektet er støttet af Bevar Mere – en indsats som Grundejernes Investeringsfond, Landsbyggefonden, Dreyers Fond og Realdania står bag. Projektet er en del af i alt 17 projekter, der udvikler viden og værktøjer til at skabe fremtidens boliger i nutidens bygninger. Resultater fra de 17 projekter offentliggøres i 2025-2026.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V