Mange slaver i verden kan øge risiko i værdikæder

2016-udgaven af det globale slaveri-index er netop udkommet. Problemet er ikke blevet mindre siden sidst, og med mange flygtninge stiger risikoen. Virksomheder med globale forsyningskæder skal tænke sig om.

Dreng plukker bomuld. Moderne slaveri forekommer også i landbrugssektoren. .

31.05.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvert år siden 2013 har den australske Walk Free Foundation udgivet en oversigt over udbredelsen og omfanget af moderne slaveri. I år estimerer man, at der er 48,5 millioner slaver i verden. Det er 10 millioner flere end sidste år, primært fordi de data, man har til rådighed, er blevet bedre.

Undersøgelsen er baseret på information fra 167 lande med 42.000 interviews på 53 sprog. Moderne slaveri defineres som situationer hvor en eller flere personer udnyttes men ikke kan forlade situationen på grund af trusler, vold, tvang, magtmisbrug eller bedrag.

Walk Free Foundation mener dog også, at der er opstået nye risikofaktorer i det seneste år.

”Der er mange risikofaktorer som kommer i spil når menneskemængder flytter sig i højspændte og belastende situationer. Det er stadig for tidligt at sige, om det har indflydelse på vores estmater, men jeg tror vi vil se resultaterne flyde ind i det næste global slaveriopgørelse,” siger Fiona David, head of research ved the Walk Free Foundation.

Ikke så langt væk
Hovedparten af verdens slaver befinder sig i fem lande: Indien, Kina, Pakistan, Bangladesh og Uzbekistan, hvoraf flere er en central del af de globale forsyningskæder med produktion outsourcet til lavtlønslande. Så hvis en virksomheds leverandørkæde rækker til nogle af disse lande, bør overvejelser om risikoen for moderne slaveri nok indgå i arbejdet med ansvarlige indkøb. 

Så langt væk behøver man nu ikke til at tage, for at møde tvangsarbejde: F.eks. er Tyrkiet på en 20. plads i indexet, Polen på 24. pladsen og Grækenland nr 32 – målt på slaver i forhold til befolkningsantal.

Læs også: Nyt værktøj kan styre risiko for tvangsarbejde

Storbritannien som verdensleder
Undersøgelsen har også kortlagt, indsatsniveauet hos landes regeringer. Her fremhæves Storbritannien for vedtagelsen af Modern Slavery Act i 2015 med betydning for rapporteringen på leverandørkæde-ansvar i virksomheder med aktiviteter i landet fra 2016. Walk Free så gerne at andre lande fulgte trop:

”Vi opfordrer regeringerne i de 10 største økonomier i verden til at indføre love med mindst samme niveau som Modern Slavery Act, og med budgetter og kompetencer til at følge op på om virksomehder og andre organisationer bliver stillet til regnskab hvis der er moderne slaveri i deres leverandørkæder, og til at sikre uafhængig kontrol,” siger Andrew Forrest, australsk milliardær og stifter af Walk Free fonden.  

Se udviklingen i konventioner og lovgivning om moderne slaveri siden år 2000

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København