Mange kvinder mener, at det er svært at balancere arbejds- og familielivet som leder, viser undersøgelse

"Nøglen til flere kvinder i ledelse er lige vilkår, et eksempel kunne være en ændret barselsorlov, så flere mænd bliver hjemme længere uden at blive straffet økonomisk", udtaler formand for Ansattes Råd i IDA.

15.03.2021

CSR.dk

Fagforening IDA for ingeniører og andre faggrupper med relation til teknologi eller teknik, har netop lavet en undersøgelse blandt sine medlemmer om ligestilling og diversitet.

Undersøgelsen viste blandt andet at kvinder i lige så høj grad som mænd er interesseret i lederjobs. Alligevel er langt de fleste ledere i ingeniørbranchen mænd.

Særligt de unge kvinder mellem 20 og 30 år er interesseret i at blive ledere – her svarer 80 procent af respondenterne, at de muligvis eller helt sikkert er interesserede i en lederpost. Det samme gør sig gældende for 88 procent af de adspurgte mænd.

Læs også: De danske barselsregler trænger til en brush up

Når kvinderne rammer aldersgruppen 40 til 50 år falder tallet til 48 procent. Her bevarer dog hele 70 procent af mændene interessen.

39 procent af kvinderne svarer, at det vil blive svært at balancere arbejds- og familielivet som leder, mens kun 23 procent af mændene mener det samme.

Morten Thiessens, der er formand for Ansattes Råd i IDA, kommentar til denne relativt store skævvridning er, at det er nødvendigt at arbejdspladserne i højere grad ser på, hvordan de skaber work-life balance, også på lederposterne.

”Man bidrager ikke til mere diversitet, hvis normen for ledelsesarbejde er sen fyraften og konstant tilgængelighed. Nøglen til flere kvinder i ledelse er lige vilkår, et eksempel kunne være en ændret barselsorlov, så flere mænd bliver hjemme længere uden at blive straffet økonomisk.”

Nyeste tal fra Danmarks Statistik viser at andelen af kvindelige topledere i den private sektor kun ligger på 12 procent.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)