Mange danske virksomheder overser deres skjulte CO2-synder

De fleste firmaer i Danmark tænker ikke over, at deres digitale tilstedeværelse har et væsentligt klimaaftryk. Det kan koste dem både i ESG-rapporteringen og i kontakten med kunderne.

25.09.2025

CSR.dk

Når danske virksomheder taler om bæredygtighed, så handler det om affaldssortering, LED-lys og grøn transport. Men én af de største, og mest oversete, CO2-syndere er deres egen hjemmeside. 

Hjemmesider og digitale platforme fremstår for mange som noget vægtløst, “usynligt” og næsten immaterielt. Men i virkeligheden trækker de store mængder energi, og dermed CO2, når de bliver hostet, opdateret og tilgået af tusindvis af brugere.

Ifølge beregninger fra forskellige internationale kilder udgjorde internettets samlede CO2-udledning det seneste år 6 procent af den globale udledning. Det er mere end hele den globale flyindustri, som estimeres til ca. 1,9 procent.

Alligevel er det digitale klimaaftryk stadig en overset faktor i mange virksomheders ESG-arbejde.

“Mange tænker ikke over, at deres hjemmeside er et energiforbrugende produkt. Men data skal hentes, lagres og vises – og det sker ikke uden konsekvenser for klimaet,” siger Kresten Wiingaard, CEO i det digitale bureau Adapt Agency. 

Tung kode, sort strøm og sløve brugerrejser

Problemet består af flere lag. Først og fremmest hvor og hvordan en hjemmeside bliver hostet. Mange hostingselskaber bruger stadig energikilder, der ikke er grønne, eksempelvis er en stor del af elproduktionen fortsat kulbaseret i Tyskland. Hosting i sådanne datacentre udleder langt mere CO2 end hosting i Norden, hvor strømmen i højere grad er grøn.

Dernæst handler det om hvor meget data, der skal hentes, og hvor tungt et site er bygget. Mange websites bliver løbende udvidet med nye funktioner, tredjepartsmoduler og scripts uden at gamle dele bliver fjernet.

“Hjemmesider bliver opdateret igen og igen, men ingen rydder op. Resultatet er, at de bliver tunge, ineffektive og klimabelastende og samtidig langsomme for brugeren. Det er lidt ligesom en lastbil, hvor man bliver ved med at fylde noget ovenpå; til sidst bryder den sammen,” forklarer Kresten Wiingaard. 

Det påvirker ikke kun miljøet. Det påvirker også brugeroplevelsen – og dermed forretningen.

“Brugerne har tålmodighed i to sekunder. Hvis ikke siden loader, så forsvinder de. Det kan man tydeligt aflæse i analytics,” siger han.

Ifølge Kresten Wiingaard kan optimering af hjemmesider halvere såkaldte bounce rates; altså hvor mange brugere, der hurtigt forlader sitet og dermed forbedre både konvertering og kundetilfredshed.

ESG-rapportering presser virksomhederne

Samtidig bliver der stillet stadig flere krav til virksomheders dokumentation af deres bæredygtige indsats, hvor det digitale bliver en voksende del af den ligning.

“Vi ser ESG-rapportering som en kæmpe driver for at tage det digitale med i regnestykket. Det bliver ikke nok at skifte til elbiler og fjerne plastik i kantinen, hvis du samtidig brænder strøm af på en dårlig hostet hjemmeside,” siger Wiingaard.

Selvom mange ESG-standarder endnu ikke stiller konkrete krav til digitalt klimaaftryk, forventes det at blive en fast del af fremtidige regnskaber, især for større virksomheder med mange digitale brugere.

Et opgør med det usynlige

Ifølge Kresten Wiingaard er det afgørende, at danske virksomheder begynder at betragte deres digitale løsninger som fysiske produkter med et klimaaftryk. Det handler om bevidsthed, vedligeholdelse og ansvar.

“Når vi taler bæredygtighed, skal vi også tale om det, vi ikke kan se. Og det gælder især vores digitale løsninger. For det er her, vi nemt kan gøre noget og hvor det faktisk batter,” siger Kresten Wiingaard.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark