Maersk Tankers har reduceret CO2-udledning efter forsøg med rotorsejl

Et forsøg med rotorsejl har reduceret CO2-udledningen og mindsket brændstofforbruget på et af Maersk Tankers' skibe, så selskabet beholder sejlene, selvom forsøget er slut. Man overvejer også, om sejlene skal bruges på en større del af flåden.

Forsøget med sejlene varede et år, og tankeren Maersk Pelican har reduceret sit brændstofforbrug med 8,2 procent. Det giver rederiet en besparelse i CO2 på 1400 tons. Foto: Maersk Tankers..

29.10.2019

Mette, CSR.dk

I august 2018 indledte Maersk Tankers et forsøg med vindfremdriftsteknologi, hvor to rotorsejl blev installeret på skibet Maersk Pelican. Forsøget har vist en markant reduktion af drivhusgasser. Det skriver shippingwatch.dk

Læs også: Scandlines installerer rotorsejl på hybridfærge

Forsøget, der varede et år, har reduceret tankerens brændstofforbrug med 8,2 procent. Det giver rederiet en CO2-besparelse på 1400 tons.

"I løbet af den et-årige prøveperiode på Maersk Pelican har besætningen og operatørerne givet positive tilbagemeldinger på brugen, sikkerheden og performance af rotorsejlet under alle vejrforhold," siger Tommy Thomassen, CTO hos Maersk Tankers til Shippingwatch.

Overvejer at udvide konceptet
Maersk Tankers vil derfor beholde sejlene på Maersk Pelican på grund af den store succes. Rederiet overvejer nu, om det giver økonomisk og kommerciel mening at bruge sejlene på en større del af sin flåde.

Sejlene er en af flere muligheder, som rederiet undersøger for at nå sit mål om at reducere sin udledning med 30 procent inden 2021.

Læs også: Vestas i samarbejde med Tesla om energilagring

Maersk Tankers indgik i marts 2017 samarbejdet om sejlene med Shell Shipping & Maritime, det britiske energiteknologiske institut (ETI) og finske Norsepower Rotor Sails. De to sejl, der er mere end 30 meter høje og fem meter i diameter, består af to mekaniske cylindre, som spinner om deres egen akse, for at skabe fremdrift.

- MGC

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark