Mørkegrøn fond lukker for nye indskud

Det er midlertidigt slut med at kunne betale til den grønne omstilling. Hollandsk fond kan nemlig ikke nå at investere sine penge, hvis miljøkravene stadig skal håndhæves.

Fonden investerer blandt andet i projekter, der fokuserer på vindenergi. Arkivfoto..

08.09.2021

CSR.dk

En bæredygtig inversteringsfond er blevet så populær, at den netop har lukket for nye betalinger. Triodos Energy Transition Europe Fund, som den hedder, har simpelthen flere penge end den kan nå at investere i de aktier, der lever op til fondens miljøkrav. Det skriver Finans.

”Den del af markedet, hvor man stiller de højeste krav og gennemtjekker, at investeringer rent faktisk også bidrager til en bedre verden, er i øjeblikket lidt offer for sin egen succes. Men vi er kun glade for, at interessen er så stor, for i vores optik, er der brug for at gøre noget nu”, siger Helle Lyng Lund, der er investeringschef i Merkur Andelskasse, som udbyder investeringsfonden til sine kunder, til Finans.

Læs også: Dansk pensionselskab er med i kampen imod investeringer i sort energi

Det er den hollandske investeringsfond Triodos Investment Management, der står bag fonden. Her investerer selskabet kun i aktier, der lever op til kravene i EU's taksonomi for bæredygtig finans, som trådte i kraft tidligere i år. 

Det er også derfor Triodos Energy Transition Europe kan kalde sig selv for en mørkegrøn fond, med investeringer i projekter, der beskæftiger sig med vind- og solenergi samt vandkraft. Det er imidlertid netop grundet disse typer projekter, at fonden ikke længere kan tage imod betalinger.

Det kræver nemlig en længere proces at finde projekter, der lever op til EU-kravene, og den store efterspørgsel efter grønne investeringer resulterer i tårnhøje priser på markedet.

- HCL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

06.01.2026CSR.dk

Greenpeace samler kriserne i ny strategi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J