Mærsk: store skibe ikke eneste nøgle til mindre CO2

Vejen til de store CO2-besparelser, Mærsk Line har sat sig for at opnå, går ikke kun via større og mere effektive skibe; et virkemiddel, der i sig selv snart er udtømt.

Mærsks Triple-E-skibe har været et vigtigt ben i rederiets bestræbelser på at sænke sit CO2-udslip. Foto: Maersk Line.

10.02.2016

CSR.dk

Frem mod 2020 vil Mærsk Line reducere CO2-udslippet per container, som den danske rederigigant transporterer, med 60 procent sammenlignet med 2007. I den forbindelse har man i årevis jagtet større og mere effektive skibe som nøglen til at opnå dette mål, men det er ikke det parameter, der tæller, skriver Børsen.

Til avisen fortæller chefrådgiver for bæredygtighed i Mærsk, John Kornerup Bang, således at man nærmer sig grænsen på området og derfor i stigende grad vil fokusere på de to andre virkemidler, der indgår i rederiets strategi.

"Hvis vi kun kigger på større skibe, så kommer der et tidspunkt, hvor havnene ikke kan tage større skibe, og så stopper effektiviseringen der," siger han.

Læs også: Mærsk Line får pris for bæredygtighed

På den baggrund vil Mærsk derfor rette opmærksomheden mod to andre energibesparende tiltag for at kunne skære de nødvendige mængder CO2 væk fra sine aktiviteter. Dels handler det om et potpourri af forskellige, mindre effekter, der kan hentes fra eksempelvis nye typer maling og genanvendelse af udstødning fra skibene, og dels om konceptet slow steaming, der i al sin enkelhed går ud på at skibene sejler langsommere for dermed at bruge mindre brændstof, hvilket Mærsk Lines fartøjer har gjort i en årrække.

Ved udgangen af 2015 havde Mærsk reduceret sit CO2-udslip per containerenhed med 42 procent sammenlignet med 2007.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V