Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

Mærsk-topchefen Søren Skous beslutning om at nedlægge bæredygtighedsafdelingen og samtidig afskedige direktør for bæredygtighed Annette Stube vækker opsigt i CSR-miljøet. Det skriver Børsen.dk.

Annette Stube har ledet Mærsks arbejdet med bæredygtighed i 11 år. .

09.01.2020

CSR.dk

Som led i en spareplan for hovedsædefunktioner kaldet ’Fit for Growth’ har topchefen i Mærsk, Søren Skou, nedlagt hele sin bæredygtighedsafdeling og samtidig afskediget virksomhedens hidtige chef for bæredygtighed Annette Stube.

Bæredygtighedsafdelingen har, siden dens oprettelse for mere end 11 år siden, spillet en central rolle i at omdanne Mærsk til en mere bæredygtig forretning.

Shippingvirksomheden, der førhen har kæmpet med et image som stor klimasynder, har de seneste år opnået ros og anerkendelse for sine bæredygtige initiativer og ambitiøse klimamålsætninger, skriver Børsen.

Læs også: Regeringen vil have mere bæredygtig emballage i e-handlen

Annette Stube betragtes som en af de mest prominente figurer i CSR-miljøet, og beslutningen om nedlæggelsen vækker opsigt hos flere i Danmarks faglige miljø for ansvarlighedsarbejde. Blandt andet medejer af konsulentfirmaet Lead Sustainability, Helene Regnell.  

”Mærsk har påtaget sig en lederrolle, som har ændret den globale shippingindustri i en positiv retning og været til inspiration også uden for egen industri”, siger hun til Børsen og fortsætter:

”Men man mister den strategiske tilgang, og derfor kan jeg være bekymret for, at Mærsk på sigt mister sin lederrolle generelt og i forhold til bæredygtighed, netop nu hvor bæredygtighed er blevet en nødvendighed og et vigtigt konkurrenceparameter”.

Annette Stube blev headhuntet fra Novo Nordisk i 2008 og har sidenhen fået en række tillidsposter, blandt andet som medlem af FN’s ekspertpanel omkring ansvarlighed.

- HL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V