Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

Mærsk-topchefen Søren Skous beslutning om at nedlægge bæredygtighedsafdelingen og samtidig afskedige direktør for bæredygtighed Annette Stube vækker opsigt i CSR-miljøet. Det skriver Børsen.dk.

Annette Stube har ledet Mærsks arbejdet med bæredygtighed i 11 år. .

09.01.2020

CSR.dk

Som led i en spareplan for hovedsædefunktioner kaldet ’Fit for Growth’ har topchefen i Mærsk, Søren Skou, nedlagt hele sin bæredygtighedsafdeling og samtidig afskediget virksomhedens hidtige chef for bæredygtighed Annette Stube.

Bæredygtighedsafdelingen har, siden dens oprettelse for mere end 11 år siden, spillet en central rolle i at omdanne Mærsk til en mere bæredygtig forretning.

Shippingvirksomheden, der førhen har kæmpet med et image som stor klimasynder, har de seneste år opnået ros og anerkendelse for sine bæredygtige initiativer og ambitiøse klimamålsætninger, skriver Børsen.

Læs også: Regeringen vil have mere bæredygtig emballage i e-handlen

Annette Stube betragtes som en af de mest prominente figurer i CSR-miljøet, og beslutningen om nedlæggelsen vækker opsigt hos flere i Danmarks faglige miljø for ansvarlighedsarbejde. Blandt andet medejer af konsulentfirmaet Lead Sustainability, Helene Regnell.  

”Mærsk har påtaget sig en lederrolle, som har ændret den globale shippingindustri i en positiv retning og været til inspiration også uden for egen industri”, siger hun til Børsen og fortsætter:

”Men man mister den strategiske tilgang, og derfor kan jeg være bekymret for, at Mærsk på sigt mister sin lederrolle generelt og i forhold til bæredygtighed, netop nu hvor bæredygtighed er blevet en nødvendighed og et vigtigt konkurrenceparameter”.

Annette Stube blev headhuntet fra Novo Nordisk i 2008 og har sidenhen fået en række tillidsposter, blandt andet som medlem af FN’s ekspertpanel omkring ansvarlighed.

- HL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia