Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

Mærsk-topchefen Søren Skous beslutning om at nedlægge bæredygtighedsafdelingen og samtidig afskedige direktør for bæredygtighed Annette Stube vækker opsigt i CSR-miljøet. Det skriver Børsen.dk.

Annette Stube har ledet Mærsks arbejdet med bæredygtighed i 11 år. .

09.01.2020

CSR.dk

Som led i en spareplan for hovedsædefunktioner kaldet ’Fit for Growth’ har topchefen i Mærsk, Søren Skou, nedlagt hele sin bæredygtighedsafdeling og samtidig afskediget virksomhedens hidtige chef for bæredygtighed Annette Stube.

Bæredygtighedsafdelingen har, siden dens oprettelse for mere end 11 år siden, spillet en central rolle i at omdanne Mærsk til en mere bæredygtig forretning.

Shippingvirksomheden, der førhen har kæmpet med et image som stor klimasynder, har de seneste år opnået ros og anerkendelse for sine bæredygtige initiativer og ambitiøse klimamålsætninger, skriver Børsen.

Læs også: Regeringen vil have mere bæredygtig emballage i e-handlen

Annette Stube betragtes som en af de mest prominente figurer i CSR-miljøet, og beslutningen om nedlæggelsen vækker opsigt hos flere i Danmarks faglige miljø for ansvarlighedsarbejde. Blandt andet medejer af konsulentfirmaet Lead Sustainability, Helene Regnell.  

”Mærsk har påtaget sig en lederrolle, som har ændret den globale shippingindustri i en positiv retning og været til inspiration også uden for egen industri”, siger hun til Børsen og fortsætter:

”Men man mister den strategiske tilgang, og derfor kan jeg være bekymret for, at Mærsk på sigt mister sin lederrolle generelt og i forhold til bæredygtighed, netop nu hvor bæredygtighed er blevet en nødvendighed og et vigtigt konkurrenceparameter”.

Annette Stube blev headhuntet fra Novo Nordisk i 2008 og har sidenhen fået en række tillidsposter, blandt andet som medlem af FN’s ekspertpanel omkring ansvarlighed.

- HL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: 15 mest læste i 2020

Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

Relateret indhold

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune kåret som ”Verdens Bedste Indkøber 2025”

10.11.2025CSR.dk

Ny analyse: Rigeste danskere øger deres CO2-forbrug mens de fattigste reducerer markant

10.11.2025CSR.dk

Europa bør styrke samarbejdet med Kina om grøn omstilling, lyder det fra eksperter

10.11.2025Klimaklar

Sponseret

Ansvarlig brug af plast: Proplast fik succes med ny forretningsmodel

10.11.2025Beierholm

Sponseret

Fra lineær til cirkulær: En ny vej til en bæredygtig forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

JUC SERVICE ApS
Kursus
Strategisk implementering af CSRD

Dette kursus giver dig et væsentligt og opdateret overblik over EU's Corporate Sustainability Reporting-direktiv (CSRD), med et specifikt fokus på den seneste lovgivningsmæssige udvikling og det udviklende landskab for oplysning om bæredygtighed i EU.

Dato

12.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn