Lovgivning bremser Københavns grønne omstilling

Reglerne for kommuners brug af solcelleanlæg til eget forbrug blev ændret kort efter Københavns Kommune havde indkøbt flere solcelleanlæg tilbage i 2013. Det betyder nu, at kommunen ikke selv må bruge den bæredygtige, billige strøm, men i stedet taber stort på at drive anlæggene.

Bellahøj Svømmestadion er et af de fire byggerier, hvis solcelleanlæg Københavns Kommune nu driver med underskud grundet ændrede regler. Foto: flickr/Anders Illum.

03.01.2017

CSR.dk

Tilbage i 2013 indkøbte Københavns Kommune fire solcelleanlæg, der skulle pryde tagene på Dyvekeskolen, Sundby Idrætspark, Bellahøj Svømmestadion og Sundby Bad, skriver Politiken. Den billige, grønne strøm skulle bruges til at gøre institutionerne selvforsynende på området og var et led i kommunens klimaplan.

”Vi har brug for, at vi både som borgere og kommunale myndigheder kan handle i god tro til lovgiver. Reglerne blev strammet, lige efter at vi i god tro indkøbte anlæggene. Havde vi kendt de absurde regler, havde vi brugt pengene til en anden grøn investering”, udtaler Københavns overborgmester Frank Jensen (S) til Politiken. .

Men nu er anlæggene blevet en hæmsko mere end noget andet.

Kort efter kommunens indkøb besluttede Folketinget, at kommunale solcelleanlæg var omfattet af elforsyningsloven og dermed skulle betragtes på linje med kraftvarmeværker.

Hvert enkelt anlæg skulle derfor udskilles i et selskab, hvilket betyder, at København skal sælge den grønne strøm fra solcelleanlæggene ind i elnettet.

Ydermere droppede Folketinget i maj måned sidste år en støtteordning til solceller, der sikrede en pris på 60 øre per kwh i de første ti år. Det har den konsekvens at den bæredygtige strøm nu sælges til spotpris på den nordiske elbørs, pt. 18 øre per kwh.

Københavns Kommune skal altså nu bruge cirka 1,2 millioner kroner på overhovedet at drive anlæggene videre, skriver Politiken.

Derudover estimerer kommunens økonomiforvaltning, at København skal bruge yderligere 250.000 kroner om året på at dække anlæggenes driftsunderskud de næste ti år. Og sidst men ikke mindst kommer en udgift på 610.000 kroner i momsrefusion, som Københavns Kommune skal betale til staten, fordi anlæggene ikke længere direkte er ejet af kommunen.

Pengene bliver taget fra en pulje, der var afsat til at indkøbe og installere flere solcelleanlæg på eksisterende, kommunale bygninger.  

”Absurde regler”
Københavns overborgmester Frank Jensen (S), kalder reglerne absurde:

”Det er absurd, at man forhindrer os i at bruge vores egenproducerede grønne strøm fra tre velfungerende anlæg. Dejlig billig strøm, som reducerer vores CO2-udslip”, siger overborgmesteren til Politiken. Han tilføjer:

”Vi har brug for, at vi både som borgere og kommunale myndigheder kan handle i god tro til lovgiver. Reglerne blev strammet, lige efter at vi i god tro indkøbte anlæggene. Havde vi kendt de absurde regler, havde vi brugt pengene til en anden grøn investering”, siger Frank Jensen til Politiken.

Læs også: Solceller på hver fjerde danske tag i 2040

Københavns Kommune vil i fremtiden kun sætte solceller op i forbindelse med nybyggeri, hvor det er nogle andre regler, der gælder.  

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller er et effektivt ESG-greb

27.10.2025Klimaklar

Sponseret

Lær at bruge Klimakompasset med et gratis læringsforløb - og tag ejerskab over jeres CO2-data

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

30.10.2025

Tid

08:30

Sted

Esbjerg

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup