Lise Kingo stopper i Novo Nordisk

Den mangeårige drivkraft for arbejdet med samfundsansvar i Novo Nordisk, koncerndirektør Lise Kingo, forlader virksomheden med øjeblikkelig virkning.

25.11.2014

CSR.dk

Hun stopper i forbindelse med en ændring af ansvarsfordelingen i topledelsen, der samtidig betyder, at direktionen bliver reduceret fra syv til seks medlemmer.  

Lise Kingo har i høj grad været drivkraften bag Novo Nordisk tredobbelte bundlinje og forretningsmodel, der forener social ansvarlighed og økonomi.

Novo Nordisks topchef Lars Rebien Sørensen takker i en pressemeddelelse Lise Kingo for en stor indsats:  

"Især vil jeg gerne fremhæve hendes lederskab i udviklingen af virksomhedens strategi inden for bæredygtig udvikling, corporate branding og public affairs, som har været stærkt medvirkende til, at Novo Nordisk i dag nyder anseelse som en velrespekteret global virksomhed”, siger Lars Rebien Sørensen.

Ansvarsområder uddelegeres
Lise Kingos ansvarsområder bliver fordelt mellem tre af de øvrige medlemmer af topledelsen.

Således vil området Corporate People & Organisation samt Business Assurance fremover høre under informationsdirektør Lars Fruergaard Jørgensen. Marketingdirektør Jakob Riis får ansvaret for Corporate Stakeholder Engagement, mens Corporate Communications vil referere til Lars Rebien Sørensen.

Lise Kingo oplyser i en pressemeddelelse, at hun fremover vil bruge sin erfaring og viden i bestyrelsesarbejde og internationale organisationer.

Læs også: Globale medicinalvirksomheder mangler grønt fokus

Lise Kingo har været i Novo Nordisk siden 1988 og blev en del af koncernledelsen i 2004. Hun er desuden formand for Rådet for Samfundsansvar.  

- JKK  

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online