Ligestilling i toppen af dansk erhvervsliv er gået i stå

Det seneste år er kvindeandelen i bestyrelserne blandt landets 37 største børsnoterede virksomheder kun øget med én enkelt kvinde. Og fortsætter denne udvikling, vil der gå yderligere 41 år før fordelingen er ligelig.

I tre ud af de 37 virksomheder, som Berlingske Business har kigget nærmere på, er der ikke en eneste kvinde i bestyrelsen. Og det arbejder man på at gøre noget ved i Ambu, der har en kvindeløs bestyrelse, ved at kønsdiskriminere rekrutteringsprocessen. .

16.08.2018

CSR.dk

Det står sløvt til for ligestillingen blandt toppen af poppen i dansk erhvervsliv, hvor andelen af kvinder sammenlignet med mænd er lav. Og her ser kurven ud til at være frosset fast. Inden for det seneste år er antallet af kvinder i bestyrelsen hos de største børsnoterede virksomheder samlet set kun blevet forøget med én enkelt kvinde.

Og hos tre af de 37 medtalte virksomheder er der fortsat ingen kvinder, der kan kalde sig bestyrelsesmedlemmer. Det viser Berlingske Business' gennemgang af de generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer i de danske large cap-virksomheder.

Læs også: Flere kvinder i ledelse kræver længere barsel til mændene

Det betyder, at det samlede antal kvinder lander på 62 mod 180 mænd, svarende til en kvindeandel på 25,6 procent. Med denne udvikling anslås det at, der først i 2059 vil der være lige mange mænd og kvinder i bestyrelserne, viser Berlingske Business' beregninger.

Det er på trods af, at man fra lovgivningens side har forsøgt at skubbe for at få flere kvinder til at udfylde disse magtfulde positioner. Her er ambitionen nemlig, at omkring 40 procent i bestyrelsen skal være af hunkøn. Men indtil videre er denne målsætning langt fra lykkes og ser ikke ud til at have indflydelse på virksomhedernes rekrutteringsproces. Og hele 11 virksomheder har færre end 20 procent kvinder i bestyrelsen.

Ambu, Rockwool og Royal Unibrew får bundplacering
Ambu, der fremstiller medicinudstyr til hospitaler og redningstjenester, er en af de virksomheder, hvor diversiteten halter, da topfolkene udelukkende består af mænd. Det samme gælder for Rockwool og Royal Unibrew.

Denne kedelige statistik har Ambu i løbet af det seneste år forsøgt at gøre op med ved udelukkende at indstille kvindelige kandidater til bestyrelsesposterne.

”Vi har en search-proces kørende lige nu, og da har vi valgt at diskriminere og sige, at nu kigger vi kun efter en kvinde”, siger Ambus bestyrelsesformand Jens Bager til Berlingske Business.

Læs også: Kvinder i supply chain tjener markant mindre end mænd

Men på trods af den målrettede eftersøgning er bestyrelsen stadig kvindeløs, og de ledige stillinger er blevet besat af mænd, som ifølge Jens Bager, har været langt mere kvalificerede end de kvindelige konkurrenter. Det har fået Ambu til at justere målet, der nu lyder, at der senest i 2019 vil sidde en kvinde med til bestyrelsesmøderne.

”Det er i erkendelse af, at vi må gå ekstraordinært til værks for at levere på den målsætning. Derfor er søgeprocessen sat helt enøjet op, så vi kun vil se kvindelige kandidater til næste skift i bestyrelsen. Det, håber jeg, vil lykkes, så vi kan opstille en kvinde til næste generalforsamling og senest i 2019. Vi vil naturligvis meget gerne leve op til god selskabsledelse og forsøge at få en mangfoldig bestyrelse – også på køn”, siger Jens Bager til Berlingske Business.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg