Ligestilling af værnepligtige kræver kulturændring

Bare to år før der vil være fuld ligestilling i værnepligten i Danmark, beretter en ny undersøgelse om, hvordan halvdelen af kvindelige værnepligtige har oplevet uønsket seksuel opmærksomhed og chikane.

Foto: 123rf.com

07.11.2024

CSR.dk

Det er vigtigt, at forsvaret er et godt og trygt sted – også som kvinde. En ny rapport, som forsvaret selv har udarbejdet, viser dog, at halvdelen af kvindelige værnepligtige på tværs af hæren, flåden og flyvevåbnet har oplevet mindst et tilfælde af uønsket seksuel opmærksomhed og chikane i løbet af deres værnepligt. Det skriver DR. 

Særligt har de oplevet, at nedsættende tale om køn, at blive fravalgt til opgaver på grund af deres køn, og at skulle overpræstere på grund af deres køn. I de fleste af tilfældene, er opmærksomheden og chikanen kommet fra en anden værnepligtig.

'Den sidste idiot er ikke født endnu'

Resultaterne fra undersøgelsen har mødt reaktioner fra mange sider. Fra politisk hånd er der blevet nedsat et rådgivende udvalg, hvor der både sidder repræsentanter fra forsvaret og det omkringliggende samfund.

I et skriftligt svar til DR kommenterer forsvaret selv på resultaterne, hvor de understreger vigtigheden af, at forsvaret er et attraktivt og åbent fællesskab for alle, og at de slet ikke er færdige i indsatsen.

”Værnepligtsundersøgelsen understreger, at den sidste idiot ikke er født endnu. Men værnepligtige og alle andre, der krænker, skal vide, at vi i Forsvaret vedholdende og beslutsomt vil insistere på, at den type opførsel ikke hører hjemme hos os”, skriver generalløjtnant Kenneth Pedersen, chef for Forsvarsstaben, til DR.

Kulturændring er nødvendig

Hos tillidsorganisationen for værnepligtige, Værnepligtsrådet, anerkender man, at forsvaret er inde og tage fat om problemet.

Rådet peger dog på, at der tydeligvis ikke er blevet gjort nok for at modarbejde den krænkende kultur, og det kræver en fælles indsats for at ændre denne og bringe tallet i undersøgelsen ned.

Foreningen Kvindelige veteraner er af samme overbevisning og peger på de risici forbundet med en manglende kulturændring.

”Risikoen er, at kvinderne kommer til at føle sig som gæster på mændenes arbejdsplads og ikke ønsker at fortsætte efter endt værnepligt – eller at de ikke får en særlig positiv oplevelse med deres værnepligt”, siger forkvinde Karen Philippa Larsen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense