Ligestilling af værnepligtige kræver kulturændring

Bare to år før der vil være fuld ligestilling i værnepligten i Danmark, beretter en ny undersøgelse om, hvordan halvdelen af kvindelige værnepligtige har oplevet uønsket seksuel opmærksomhed og chikane.

Foto: 123rf.com

07.11.2024

CSR.dk

Det er vigtigt, at forsvaret er et godt og trygt sted – også som kvinde. En ny rapport, som forsvaret selv har udarbejdet, viser dog, at halvdelen af kvindelige værnepligtige på tværs af hæren, flåden og flyvevåbnet har oplevet mindst et tilfælde af uønsket seksuel opmærksomhed og chikane i løbet af deres værnepligt. Det skriver DR. 

Særligt har de oplevet, at nedsættende tale om køn, at blive fravalgt til opgaver på grund af deres køn, og at skulle overpræstere på grund af deres køn. I de fleste af tilfældene, er opmærksomheden og chikanen kommet fra en anden værnepligtig.

'Den sidste idiot er ikke født endnu'

Resultaterne fra undersøgelsen har mødt reaktioner fra mange sider. Fra politisk hånd er der blevet nedsat et rådgivende udvalg, hvor der både sidder repræsentanter fra forsvaret og det omkringliggende samfund.

I et skriftligt svar til DR kommenterer forsvaret selv på resultaterne, hvor de understreger vigtigheden af, at forsvaret er et attraktivt og åbent fællesskab for alle, og at de slet ikke er færdige i indsatsen.

”Værnepligtsundersøgelsen understreger, at den sidste idiot ikke er født endnu. Men værnepligtige og alle andre, der krænker, skal vide, at vi i Forsvaret vedholdende og beslutsomt vil insistere på, at den type opførsel ikke hører hjemme hos os”, skriver generalløjtnant Kenneth Pedersen, chef for Forsvarsstaben, til DR.

Kulturændring er nødvendig

Hos tillidsorganisationen for værnepligtige, Værnepligtsrådet, anerkender man, at forsvaret er inde og tage fat om problemet.

Rådet peger dog på, at der tydeligvis ikke er blevet gjort nok for at modarbejde den krænkende kultur, og det kræver en fælles indsats for at ændre denne og bringe tallet i undersøgelsen ned.

Foreningen Kvindelige veteraner er af samme overbevisning og peger på de risici forbundet med en manglende kulturændring.

”Risikoen er, at kvinderne kommer til at føle sig som gæster på mændenes arbejdsplads og ikke ønsker at fortsætte efter endt værnepligt – eller at de ikke får en særlig positiv oplevelse med deres værnepligt”, siger forkvinde Karen Philippa Larsen.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

28.05.2026CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg