Ligestilling – nu på vej i rummet

USA vil have en kvinde på månen inden for de næste fem år. Til gengæld kiksede en rumvandring kun med kvinder i denne uge på grund af udfordringer med passende rumdragter.

NASA-astronauterne Christina Koch (i midten) og Anne McClain (th.) skulle have gennemført den første rent kvindelige rumvandring fredag d. 29. marts, men grundet mangel på passende dragtoverdele må Nick Hague (tv.) overtage førstnævntes plads. Foto: NASA.

28.03.2019

CSR.dk

Fælles for de 12 amerikanere er, udover deres nationalitet, deres køn. Det er således kun mænd, der har betrådt månens overflade, eller for den sags skyld været i kredsløb om den, som yderligere 12 personer har prøvet.

Men det skal der snart laves om på, mener Trump-regeringen. I en tale holdt ved det femte møde i det såkaldte National Space Council annoncerede vicepræsident Mike Pence, at der skal astronauter tilbage til månen inden for de næste fem år. Og ikke bare hvilke som helst af slagsen:

”Lad mig gøre det klart: den første kvinde og den næste mand på månen vil begge være amerikanske astronauter, afsendt med amerikanske raketter fra amerikansk jord”, slog han fast.

Dermed er der lagt op til (lidt) mere ligestilling i det ydre rum – der har været kvinder på den internationale rumstation ISS i årtier – end det har været tilfældet hidtil.

Kvindelig rumvandring udskudt
Apropos ISS, så skulle dagen i morgen, fredag d. 29. marts, have været historisk, ikke kun på grund af det nu udskudte Brexit her på jorden, men også i rummet, hvor den første rent kvindelige rumvandring skulle have fundet sted netop i morgen.

Den plan har det amerikanske rumagentur NASA imidlertid måtte se sig nødsaget til at udskyde på grund af mangel på passende udstyr, forklarer organisationen. Kort fortalt, så har de to kvindelige astronauter, Christina Koch og Anne McClain, der skulle have gennemført opgaven, begge brug for en overdel til deres rumdragter i størrelse medium, og da der kun er én af disse ombord på ISS, der er klar til rumvandring, må en af deres mandlige kollegaer, Nick Hague, derfor overtage McClains plads i morgen.

Læs også: Ligestilling i toppen af dansk erhvervsliv er gået i stå

Efter planen skal McClain på sin næste rumvandring d. 8. april sammen med canadieren David Saint-Jacques. Hvornår en eventuel female-only spacewalk kommer til at finde sted, er ikke afklaret pt.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus