Langt de fleste topledere anser klimakrisen som den største udfordring, men tre ud af fire føler sig ikke rustet til at håndtere arbejdet

En måling foretaget af Deloitte viser, at der er bred enighed blandt topledere: Klimakrisen er den største og vigtigste udfordring. Corona-krisen har budt på en lærerig process for mange, men en stor del føler sig stadig ikke klar til at håndtere fremtidige kriser.

28.01.2021

CSR.dk

I anledning af topmødet World Economic Forum, har Deloitte bedt 57 topledere gøre status. Trods den corona-krise vi sidder midt i, anses klimakrisen dog som den største og vigtigste udfordring.

Det skriver Børsen.

“Lige nu er det corona, der fylder, men vi må antage og håbe, at denne situation er midlertidig. Den skal vi nok få håndteret,” siger han og fortsætter: “Mens klimaudfordringerne – de er kæmpestore og monumentale. Vi kommer til at arbejde med klima mange år ud i fremtiden, hvis vi skal nå de mål, der er sat”, siger Jens Bjørn Andersen, administrerende direktør i transportgiganten DSV.

Kun 23 procent svarer, at de føler sig fuldstændig klar til at håndtere kommende kriser. Sidste år lå tallet dog helt nede på 12 procent, og flere topledere har tilkendegivet at pandemien faktisk har givet dem et skub.

Læs også: Elis’ ledere uddannes i at styrke medarbejdertrivslen under corona

Pandemien har vist lederne, at de godt kan agere med usikkerhed, siger Anders Dons, administrerende direktør i Deloitte. Mange har erkendt vigtigheden af at bygge en fleksibel og modstandsdygtig organisation. Men som målingen også viser er der stadig en stor gruppe, som synes det er svært, og som ikke føler sig parate.

For Jens Bjørn Andersen har medarbejderne en stor del af æren for, at virksomheden har kunnet håndtere de udfordringer pandemien har budt på.

“Det har været svært. Og jeg ved, det lyder som en floskel, men at være omstillingsparat er virkelig noget, vi har lært. I går gælder ikke i dag”, afslutter han.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle