Kunder skal være med til at sænke landbrugets CO2-aftryk

Med det nye klimapartnerskab Crownfarm skal Danish Crowns kunder og andelsejere arbejder tættere sammen om CO2-reduktioner på gårdene.

Foto: Rådet for Grøn Omstilling.

08.10.2025

CSR.dk

Danish Crown lancerer nu programmet CrownFarm, der skal binde kunder, landmænd og virksomheden tættere sammen om at reducere CO2-aftrykket fra kødproduktionen. Gennem partnerskaber kan kunder støtte tiltag ude på gårdene, der skal mindske udledningen, samtidig med at de får detaljerede data om effekten til brug i deres egen ESG-rapportering.

“Vi tror grundlæggende på, at vejen til fødevareproduktion med et lavere klimaaftryk går gennem fælles handling på tværs af hele værdikæden fra gård til gaffel. Med CrownFarm vil vi gerne lave en model, hvor alle parter kan få noget værdifuldt med sig; både i form af konkrete initiativer og dokumentation”, siger Niels Ulrich Duedahl, koncerndirektør i Danish Crown, til Effektivt Landbrug.

Programmet, der netop er lanceret, bygger videre på flere års arbejde med at skabe et solidt datafundament, som kan synliggøre klimaaftrykket fra foder og drift på gårdene til transport, emballage og produktion på slagterierne.

Fra dataindsamling til handling på gårdene

CrownFarm består af tre forskellige spor, som tilsammen skal reducere klimabelastningen på gårdene.

  1. Detaljeret dokumentation af klimaaftrykket ved at indsamle data fra både gårde, slagterier, transport og emballage.
  2. Test og udvikling af nye teknologier i samarbejde med andelsejere.
  3. Samle kunder og landmænd i fælles initiativer.

“Vi ved, at den langt største klimabelastning i vores værdikæde bor i det led, der ligger forud for modtagelsen på vores slagterier. Men vi kan ikke bare pege på landmændene og sige, at det skal de løse. Det er en opgave, vi er fælles om,” sagde Niels Ulrich Duedahl til Effektivt Landbrug.

CrownFarm skal samtidig understøtte Danish Crowns egne klimamål under Science Based Targets Initiative, herunder specifikke FLAG-målsætninger for landbrug og skov. De første partnerskaber er allerede indgået, og flere forventes i løbet af efteråret.

Dermed er ambitionen ikke kun at dokumentere klimaaftrykket men også at investere løbende i teknologier og tiltag, der reelt kan reducere CO2-udledningen på gårdene og skabe målbare resultater, som både kunder og forbrugere kan se frem til i køledisken.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune kåret som ”Verdens Bedste Indkøber 2025”

10.11.2025CSR.dk

Ny analyse: Rigeste danskere øger deres CO2-forbrug mens de fattigste reducerer markant

10.11.2025CSR.dk

Europa bør styrke samarbejdet med Kina om grøn omstilling, lyder det fra eksperter

10.11.2025Klimaklar

Sponseret

Ansvarlig brug af plast: Proplast fik succes med ny forretningsmodel

10.11.2025Beierholm

Sponseret

Fra lineær til cirkulær: En ny vej til en bæredygtig forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

JUC SERVICE ApS
Kursus
Strategisk implementering af CSRD

Dette kursus giver dig et væsentligt og opdateret overblik over EU's Corporate Sustainability Reporting-direktiv (CSRD), med et specifikt fokus på den seneste lovgivningsmæssige udvikling og det udviklende landskab for oplysning om bæredygtighed i EU.

Dato

12.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn