Konsulentbranchen har svært ved at tiltrække og fastholde kvinderne

Kun 36 procent af konsulentposterne i de danske konsulentbureauer er besat af kvinder. Den skævvridning skal der gøres op med, mener flere konsulenthuse.

09.04.2021

CSR.dk

I konsulentbranchen ser man et overtal af mænd både i ledelsesstillinger og på konsulentposterne.

Det skriver Børsen.

I dag er kun 13,5 procent af de øverste ledere i rådgivningsbranchen kvinder, mens 36 procent af konsulentposterne er besat af kvinder. Dét til trods for, at der faktisk uddannes et overtal af kvinder på de uddannelser, som branchen rekrutterer fra. Desuden forlader kvinderne hurtigere branchen igen: Sammenlignet med mænd er der syv procentpoint flere nyuddannede kvinder, der forlader branchen efter to år.

Den skævvridning skal der gøres op med, mener flere konsulenthuse, der sammen har lavet 15 initiativer, der skal sikre en ligelig fordeling af 50 procent kvinder og 50 procent mænd i alle lag af virksomhederne.

Forretningsmæssigt giver det også god mening at kigge på denne udfordring, da kunderne i konsulentbranchen netop er begyndt at efterspørge diversitet.

Læs også: Mange kvinder mener, at det er svært at balancere arbejds- og familielivet som leder, viser undersøgelse

Blandt initiativerne finder man blandt andet forslag til, hvordan man kan opnå en bedre work-life-balance-kultur i branchen, da konsulentbranchen har ry for at være svær at forene med et familieliv. Det kunne være tiltag som nedsat tid, og at man undgår møder på de sene eftermiddagstimer.

“Jeg synes grundlæggende, at der er mulighed for stor fleksibilitet i forhold til work-life-balance i vores branche. Men det er ikke altid synligt for alle medarbejdere. Det er der, det nogle gange går galt. Der kan være en opfattelse af, at der kun er én vej til at blive bedst i branchen. Det skal ledelsen tænke ind og tage hånd om,” siger Henrik Horn Andersen, der er bestyrelsesformand i foreningen og partner i Implement Consulting.

Det anbefales desuden, at virksomhederne tager et serviceeftersyn af barselsordninger for mænd og kvinder.

Læs også: De danske barselsregler trænger til en brush up

Foruden sættes konsulentbranchen ofte i sammenhæng med en sexistisk kultur, hvilket også kan være en grund til at kvinderne holder sig væk. En anden anbefaling går derfor på nultolerance overfor sexisme.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

05.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Anerkendelse i fokus: Comwell fejrede Årets Teamplayers og Årets Elever

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.