Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

Ekstrem varme, storme og tørke rammer flere sportsgrene på én gang og rammer elite- og breddeidrætten. Nu må branchen tænke i helt nye løsninger.

Foto: 123rf.com.

15.12.2025

CSR.dk

Stigende temperaturer og voldsommere vejrforhold sætter i stigende grad verdens sportsbegivenheder under pres. 

Det skriver Reuters, der beskriver, hvordan både store mesterskaber og hverdagsarrangementer må aflyses, flytte tidspunkt eller indføre nødprocedurer som følge af klimakrisen.

Senest blev to Formel 1-løb i Singapore og Austin i oktober klassificeret som ”heat hazard”-begivenheder, hvilket gav kørerne adgang til køleveste. PGA’s åbningsturnering i Hawaii blev helt aflyst på grund af tørke, og årets maraton i Cape Town blev aflyst blot 90 minutter før start grundet kraftig blæst. Også FIFA overvejer at udskyde kampstart ved fodboldens verdensmesterskab i 2026 for at håndtere ekstrem varme.

Ifølge eksperterne er dette ikke enkeltstående hændelser, men et mønster. Seniorrådgiver Susie Tomson fra konsulenthuset Think Beyond, der har arbejdet med bæredygtighed i store sportsbegivenheder, vurderer, at antallet af klimarelaterede forstyrrelser i sport er steget markant de seneste fem år, og at det bør være et alvorligt wake-up call for hele sektoren. 

Gigantisk branche med enorme udfordringer

Sportens tiltagende eksponering for klimaforandringer medfører både økonomiske og sikkerhedsmæssige konsekvenser. Flere eksperter vurderer, at risiciene nu ikke kun handler om aflysninger og ekstreme vejrforhold, men også om forstyrrelser i forsyningskæder, merchandise og fødevarer ved store sportsbegivenheder. 

Samtidig efterlyser flere, at sporten i højere grad erkender sit eget ansvar som udleder. Store turneringer som fodbold-VM står over for massiv kritik for deres klimaaftryk, blandt andet som følge af øget flytrafik. 

Alligevel vurderes sporten også at have et unikt potentiale til at mobilisere offentligheden i klimakampen netop fordi fans har en stærk følelsesmæssig tilknytning til klubber, begivenheder og atleter.

Flere aktører i sportsverdenen forsøger da også at gå forrest. Nogle klubber reducerer rejseudledninger ved at skifte til mere bæredygtige brændstoffer, mens andre integrerer biodiversitetsinitiativer på deres anlæg. Men arbejdet for bæredygtighed hæmmes af manglende fælles standarder, både på tværs af sportsgrene og mellem klubber. 

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense