Kønsbalancen i bestyrelserne afspejler en tendens i samfundet, udtaler ekspert

Da Norge vedtog, at børsnoterede virksomheder skulle have mindst 40 procent kvinder i bestyrelserne for næsten 20 år siden, mødte det modstand. Det samme gjorde sig gældende i Californien i 2018. Forskning viser imidlertid, at det hverken svækker eller styrker virksomhederne med flere kvinder i bestyrelserne.

07.04.2022

CSR.dk

Da Norge for knap 20 år siden vedtog, at børsnoterede virksomheder skulle have mindst 40 procent kvinder i bestyrelserne, var det kontroversielt. Mange forretningsmænd og politikere mente, at virksomhedernes rentabilitet ville blive svækket.

Det skriver videnskab.dk

I 2018 vedtog delstaten Californien krav til andelen af ​​kvinder i bestyrelser for børsnoterede virksomheder med hovedkontor i Californien. Reglen omfatter de 600 største virksomheder i Californien. Også her - mange år senere - opstod der oprør hos blandt andet investorer.

Karin Thorburn er én af ​​de forskere, der har undersøgt, hvad der skete med virksomhederne, da andelen af ​​kvinder i de norske bestyrelser blev øget. Research viste resultater i mange retninger. Nogle af dem viste øget rentabilitet efter lovændringen, andre viste svækket rentabilitet for virksomhederne. Den usikkerhed satte Karin Thorburn og kolleger sig for at komme til bunds i. 

Læs også: Nasdaq lægger pres på virksomheder for at fremme kønsdiversitet

De skabte aktieporteføljer, hvor de sammenlignede virksomheder med kun mandlige bestyrelsesmedlemmer med virksomheder, der allerede havde kvinder i bestyrelserne, før kvoten blev indført.

"Vi fandt ingen forskel på længere sigt. Virksomhederne klarede sig hverken bedre eller dårligere efter ændringen i bestyrelsessammensætningen," siger hun til forskning.no. Regelændringen havde heller ingen betydning for værdiudviklingen i virksomhederne.

Men hvorfor skal virksomhederne presses til at vælge kvinder ind i bestyrelserne, hvis det ikke har nogen økonomisk effekt?

Det handler om at følge med tiden, mener Karin Thorburn. "Fokus på kønsbalancen i bestyrelserne afspejler en tendens i samfundet, der handler om at omfavne mangfoldighed", siger hun.

Den amerikanske Nasdaq-børs har ligeledes besluttet, at alle virksomheder, der handles, skal have mindst én kvinde i bestyrelsen.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

13.10.2026CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J