Jysk modtager arbejdsmiljøpris

Jysks distributionscenter i Uldum har ekstra fokus på arbejdsmiljøet, og derfor har Jysk netop modtaget en pris af fagforbundet 3F.

Fra venstre: arbejdsmiljørepræsentant Kaare Jensen, Torben Amelung og Henning Meier, begge tillidsrepræsentanter, lagerchef Frede Jørgensen og Per Christensen, formand for 3F. Foto: Jysk. .

04.02.2015

CSR.dk

På Jysks distributionscenter i Uldum gør man meget for at forebygge og forhindre arbejdsulykker og erhvervsskader, og der er fokus på et godt og sikkert arbejdsmiljø mange forskellige steder på distributionscentret.

Dette arbejde har fagforbundet 3F netop belønnet virksomheden for med tildeling af forbundets arbejdsmiljøpris.

Det store distributionscenter er opbygget med en teknologi, hvor manuelt arbejde så vidt muligt er erstattet af tekniske hjælpemidler.

Blandt andet slipper medarbejderne for tunge løft og ensidigt, gentaget arbejde. Eksempelvis undgår medarbejderne ved plukstationerne tunge løft, da de her anvender elektroniske 'sugekopper', der via kraftig sugeevne udfører denne del af arbejdet.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.04.2026CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

30.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle