Juletræsvirksomhed fletter verdensmål ind i sin forretningsmodel

Siden 2008 har Fair Trees produceret juletræer, der både tager hensyn til mennesker og natur. Målet har været at forbedre vilkårene for kugleplukkere i Georgien.

Fair Trees juletræer er blevet tildelt World Fair Trade- certifikatet for bl.a. at sikre medarbejderne ordentligt sikkerhedsudstyr. PR-foto..

03.06.2019

CSR.dk

Det har især handlet om at forbedre levevilkårene og arbejdsforholdene for kugleplukkerne i Georgien, der var vant til at indsamle juletræsfrø fra kogler i op til 30 meters højde - uden nødvendigt sikkerhedsudstyr.

”Med Fair Trees har vi villet sikre kogleplukkerne ordentlig løn, sikkerhedskursus og klatreudstyr af højeste EU-standard”, siger Marianne Bols.

Fair Trees Fonden støtter lokalt i Georgien og har bl.a. åbnet en tandklinik i regionen. PR-foto..

Investering i lokalområdet
For hvert solgt juletræ donerer Fair Trees et beløb til Fair Trees Fonden. Fonden støtter lokalt i Georgien og bidrager til forbedring af levevilkårene. Det sker i form af uddannelse og sundhed, hvor der bl.a. er åbnet en tandklinik i regionen. Seneste tiltag er brystcancerscreening til regionens kvinder.

”Set med mine øjne er det afgørende, at vi som producenter giver noget tilbage og bidrager positivt til udviklingen i de områder, som skaber grundlaget for vores forretning – og i sidste ende også for, at forbrugerne kan danse om juletræet med god samvittighed”, siger Marianne Bols.

Læs også: Social kapital styrker danske mejerier

Udover de ovennævnte tiltag har fonden også indgået samarbejde med en række sociale organisationer såsom Røde Kors, Red Barnet og SOS-børnebyer.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

27.04.2026Cabi

Sponseret

22.04.2026CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense