Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

Eksplosive prisstigninger på olie og gas som følge Iran-krigen har understreget, at den energipolitik også handler om sikkerhed og resiliens. Det får både europæiske erhvervsledere og politikere til at skubbe på den grønne omstilling.

Foto: 123rf.com

13.03.2026

CSR.dk

Den grønne omstilling i Europa er igen kommet i centrum efter kraftige stigninger i priserne på olie og gas i kølvandet på USA og Israels krig med Iran.

Kort efter de første bombardementer steg prisen på råolie med omkring 50 procent, mens gasprisen steg med 40 procent. Og når europæisk import af fossile brændstoffer i 2024 var omkring 2.800 milliarder kroner værd, kommer prisstigninger til at ramme hårdt.

Denne meget kontante regning bliver nu sat i spil som en regning for europæisk afhængighed af fossile brændstoffer; og dermed et argument for mere tempo i den grønne omstilling.

I det seneste stykke tid har debatten om den grønne omstilling ellers mere været præget af at sænke tempoet af hensyn til virksomhedernes konkurrenceevne. Nu lyder tonen en anden.

"De chok, vi oplever, viser, hvor meget vi skal sætte fart på energiomstillingen”, udtaler EU-Kommissionens næstformand Teresa Ribera til DR.

Industri og politikere peger på samme løsning

Budskabet deles også af flere politikere og virksomheder i Europa.

EU’s energikommissær Dan Jørgensen understreger, at krisen har gjort afhængigheden af fossile brændsler tydeligere.

"Denne krise viser alle, hvor vigtigt det er for os at blive af med fossile brændstoffer”, siger Dan Jørgensen til DR.

Samtidig har mere end 100 europæiske industrivirksomheder ifølge Financial Times advaret EU mod at ændre kurs i den grønne omstilling. Blandt dem er virksomheder som Heidelberg Materials, Tata Steel, Volvo og EDF.

Virksomhederne fremhæver, at mange allerede har investeret massivt i grøn teknologi og har brug for stabile rammer i EU’s klimapolitik.

Debatten kommer samtidig med, at EU’s stats- og regeringschefer samles til topmøde i Bruxelles, hvor energipriser og konkurrenceevne står højt på dagsordenen. Her kommer de grønne stemmer altså til at stå med et stærkt kort på hånden.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

27.04.2026CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom