Investorers grønne dagsorden udfordres af amerikansk modtryk

Med dialog og aktionærforslag prøver investorer at få selskaber i grøn retning. Men modtryk ulmer i USA. Ifølge NGO skal der være rød linje i aktivt ejerskab.

Ifølge leder af Center for Bæredygtig Finans er Exxons søgsmål et eksempel på, at man ikke kan ændre olieselskaberne indefra. Foto: 123rf.com.

29.07.2024

CSR.dk

Med et aktionærforslag til generalforsamlingen prøvede en fond og en NGO at få en af de store oliegiganter, Exxon, til at skrue op for klimamålene.

Men i stedet for en afstemning endte de to investorer med et søgsmål - på trods af at de trak forslaget, inden generalforsamlingen fandt sted. Det blev til sidst afvist i retten – men sagen taler ind i et ændret klima i USA.

Det skriver Ritzau.

Ifølge Rasmus Bessing, der er chef for ESG-investeringer hos PFA, opleves der nemlig en ’anti-ESG-bevægelse’ på flere forskellige niveauer.

Læs også: Danica Pension dropper olieinvesteringer efter opråb fra kunder

Det ses fra forslag på generalforsamlinger om at skrotte klimamål til stater, der sagsøger tilsyn over regler om rapportering af CO2-udledning.

”Vi ser også, at nogle amerikanske investorer trækker sig fra klimaalliancer.

Det er blandt andet BlackRock og JP Morgan, som har trukket sig fra den store alliance Climate Action 100+. De bliver boykottet af visse stater, som beskylder dem for at være ’woke-kapitalister’,” siger Rasmus Bessing.

Med næb og kløer
Når Exxon gik rettens vej, skyldtes det, at forslaget i oliegigantens optik lignede et, som flere gange var stemt ned. 

Det skulle ikke skabe værdi for aktionærerne, men ændre karakter af forretningen eller få den ”til at lukke helt ned”, lød klagen.

Læs også: Efter investordialog: Shell vil oplyse om lobbyaktiviteter i vækstlande

De store olie- og gasselskaber har ifølge Eigil Johannisson, leder af Center for Bæredygtig Finans hos Mellemfolkeligt Samvirke, altid forsvaret sig med næb og kløer mod klimatiltag fra politikere og investorer.

”Der er også et andet fænomen i ’anti-ESG’-bølgen, hvor politikere i for eksempel Texas gør sig til over for olie- og gasselskaber i deres stater. Derfor er de interesserede i at sende stærke signaler,” siger han.

I hans optik er søgsmålet fra Exxon bare endnu et eksempel på, at det ikke er muligt at ændre de store olie- og gasselskaber indefra.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online