Efter investordialog: Shell vil oplyse om lobbyaktiviteter i vækstlande

Efter at have været i dialog med bl.a. Sampension vil Shell redegøre for sine klima- og energirelaterede lobbyaktiviteter i en række vækstlande.

Foto: 123rf.com

19.04.2024

CSR.dk

Shell vil nu oplyse om, hvad selskabet bedriver af lobbyarbejde i en række vækstlande også kaldet emerging markets. Det sker, efter at Shell har været i dialog med Sampension, den australske NGO ACCR (Australasian Centre for Corporate Responsibility) og KLP (Norges største pensionsselskab), der alle er investorer i Shell.

En rapport fra ACCR viste for nylig, at Shell kun oplyser om sine lobbyaktiviteter i en mindre gruppe udviklede lande, men ikke om lobbyaktiviteter i vækstlande. Og det er på trods af, at det ifølge rapporten anslås, at næsten 60 pct. af Shells produktion af fossile brændsler i perioden 2024-2050 vil komme fra netop vækstlande.

På den baggrund ville Sampension, ACCR og KLP på Shells kommende generalforsamling til maj fremsætte et aktionærforslag, der pålagde Shell at redegøre for sine klima- og energirelaterede lobbyaktiviteter i vækstlandene.

Men efter at have været i dialog med de tre investorer har Shell nu forpligtet sig til - forud for generalforsamlingen - at offentliggøre informationer om sine klima- og energirelaterede lobbyaktiviteter i 5-10 vækstlande, som er vigtige for selskabets strategi. Det betyder samtidig, at aktionærforslaget ikke bliver fremsat på generalforsamlingen.

”Vi er meget tilfredse med, at Shell – efter at have været i dialog med os, ACCR og KLP - nu vil oplyse om selskabets lobbyaktiviteter i en række vækstlande, som kommer til at spille en vigtig rolle for Shells strategi på det fossile område frem mod 2050. For hvis vi som investor skal bidrage til at få de fossile selskaber til at tage skridt i en grønnere retning, kræver det i første omgang, at selskaberne er transparente, så vi kan forholde os til deres adfærd. Og her er dette et væsentligt skridt på vejen,” siger Jacob Ehlerth Jørgensen, Head of ESG i Sampension.

Et eksempel på at investordialog virker

Sampension mener, at dette konkrete resultat skal ses som et godt eksempel på, hvorfor det er en god idé at holde fast i dialog-redskabet. 

"Efter vores opfattelse som udgangspunkt er bedre at blive ved bordet og være vedholdende, hvis man som investor ønsker at være med til at gøre en forskel i de selskaber, hvor man gerne ser forandringer. Mange selskaber er nemlig åbne for at samarbejde med investorerne om, hvordan de kan forbedre sig på f.eks. klimaområdet. Havde vi omvendt frasolgt vores investering i Shell, havde vi slet ikke haft mulighed for at bidrage til fremskridt i selskabet eller for den sags skyld klimaet,” siger Jacob Ehlerth Jørgensen.

Sampension anerkender, at der er selskaber, som hverken kan eller vil flytte sig, og udtaler at det ikke giver mening for selskabet at være investeret i dem. Deres erfaring er dog generelt, at i de selskaber, hvor der er en villighed ift. at samarbejde med investorerne, kan man som investor være med til at skabe positive ændringer, hvis man sammen med andre ansvarlige investorer gør sin indflydelse gældende. Det kan dog kræve en vis tålmodighed. 

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby