Intet nyt i regeringens bæredygtighedsplan

Regeringens bæredygtighedsstrategi får hug for at være ren opsummering og visionsløs. Kritikken kommer fra Danmarks Naturfredningsforening, Det økologiske Råd og Sønderborg Kommune.

15.10.2014

CSR.dk

’Et bæredygtigt Danmark – Udvikling i balance’

Regeringens nye bæredygtighedsstrategi har fokus på tre dimensioner: økonomisk bæredygtighed, social bæredyghed og grøn bæredygtighed. 

Her er et udpluk af målsætningerne fra regeringens plan:

Grøn bæredygtighed:
Danmarks udledning af drivhusgasser skal i 2020 være reduceret med 40 pct. set i forhold til udledningen i 1990. 

Økonomisk bæredygtighed:
Regeringen vil løfte væksten i dansk økonomi med ekstra 40 mia. kr. frem mod 2020. Det skal ske gennem reformer og initiativer.

Social bæredygtighed:
Mindst 50 pct. af de udsatte børn og unge skal som 25-årige have gennemført en ungdomsuddannelse.

Kilde: Finansministeriet.

Regeringens nye bæredygtighedsstrategi ’Et bæredygtigt Danmark – Udvikling i balance’ har fået en hård opstart. Danmarks Naturfredningsforening, Det økologiske Råd og Sønderborg Kommune beskylder regeringens strategi for at være visionsløs og uden nye tiltag.  Det skriver information.dk.

”Det er en opsummering af ting og initiativer, som regeringen allerede har gennemført”, siger Christian Ege, sekretariatsleder hos Det Økologiske Råd, til information.dk.

Det Økologiske Råd er ikke ene om at hæfte sig ved regeringens manglende nytænkning.  Dansk Naturfredningsforening efterlyser også nye initiativer i regeringens strategi.

”Der er ingenting om den reelle udvikling i de udfordringer, vi står med. Det er en strategi, der kigger bagud, som nævner nogle af de mål, der allerede er vedtaget, men ellers er blottet for politiske visioner",siger Jens la Cour fra Dansk Naturfredningsforening.

Kritikken fortsætter hos Peter Rathje fra Sønderborg Kommune. Han står i spidsen for Sønderborg Kommunes Project Zero, der skal reducere Sønderborg-områdets CO2-udledning med 100 procent i 2029. Han kan heller ikke få øje på de politiske visioner, og han mener ikke, at politikerne udviser lederskab.

Peter Rathje hæfter sig særligt ved, at kommunerne ikke bliver presset nok af politikerne, når det kommer til at få installeret vindmøller. Han mener ikke, at kommunerne kommer i mål, hvis der ikke er et vedholdene pres fra kommunerne. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V