Innovativ akutpulje fornys

DRC Dansk Flygtningehjælp og Ole Kirks Fond har valgt at forny en samarbejdsmodel, der har vist sig effektiv til at finansiere hjælp til kriseramte områder i både Afrika, Sydamerika og Asien.

DRC har gennem tre år haft et nært samarbejde med Ole Kirks Fond, der baserer sig på en samarbejdsmodel, som har vist sig succesrig i forbindelse med finansiering af de mest akutte kriser, bl.a. i Somalia, hvor UNHCR også er til stede. Arkivfoto..

16.03.2020

CSR.dk

I 2017 indgik DRC Dansk Flygtningehjælp (DRC) og Ole Kirks Fond et tre-årigt strategisk partnerskab, der med en pulje på 25 millioner kroner, skulle finde måder at tilvejebringe en mindre bureauratisk og administrativ tung proces til hurtigere og mere fleksibelt at kunne mobilsere nødvendig hjælp til kriser i lande som Burundi, Cameroon, Colombia, Bangladesh, Etiopien, Kenya, Myanmar, Somalia, Uganda og Yemen.

Læs også: Hver niende i verden sulter på grund af klima og konflikt

Efter en slutrapport i august 2019 kunne parterne endvidere konkludere, at samarbejdsmodellen, der går under navnet Akutpuljen, havde nået opfyldt ambitionerne, hvorfor parterne besluttede at forny kontrakten med endnu tre år.

”Vi er glade for at kunne indgå endnu en tre-årig kontrakt med DRC”, siger direktør for Ole Kirk’s Fond, Karin Hindkær og fortsætter:

”Vigtigst af alt er, at vi sammen med DRC har skabt en effektiv model, som i sidste ende hjælper flere mennesker. Og så glæder vi os også over, at vi sammen har fået nytænkning og fleksibilitet til at gå hånd i hånd med gode resultater. Aftalen er i høj grad baseret på gensidig tillid og kommunikation i samarbejdet”.

Rapporten har undersøgt, hvorvidt Akutpuljen var relevant og effektiv samt om den har afledte effekter i forhold til at tiltrække midler fra andre donorer.

”Vi er meget glade for samarbejdet med Ole Kirk’s Fond, der har sat i os stand til at reagere væsentligt mere effektivt og hurtigt og hjælpe mange flere mennesker”, siger Charlotte Slente, generalsekretær for DRC og uddyber:

“Der er et stort behov for alternative finansieringsløsninger inden for det humanitære område. Akutpulje-samarbejdet er banebrydende til løsning af et stadigt stigende antal akutte kriser”.

En succesfuld sag
Af rapporten fremgår det, at Akutpuljen overordnet set har vist sig at være en relevant og effektiv model, der f.eks. er lykkes med at få de økonomiske midler i brug efter 72 timer. 

Det var endvidere målet, at tilskud fra Akutpuljen skulle være i stand til at udløse midler fra eksterne donorer - her er ekstra tilskud kommet fra UNHCR, WFP, Ethiopia Humanitarian Fund, ECHO og OCHA. 

I Bangladesh lykkedes det blandt andet at få tilført 23 millioner kroner til Ole Kirk’s Fond-indsatsen på 400.000 kroner, mens der i Etiopien blev investeret to millioner kroner fra Ole Kirk’s Fond, hvilket resulterede i yderligere 30 millioner kroner i donationer.

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Slutteligt allokerede puljen 1,5 millioner kroner i Colombia, og på den baggrund blev der rejst over 61 million kroner i ekstra midler fra OFDA, ECHO og UNHCR.

Med fornyelsen skal Akutpuljen fremover dækker nye kriseramte områder, hvor fordrevne har behov for akut nødhjælp eller langvarige, ulmende kriser, der kan bryde ud i reelle konflikter.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online