Innovativ akutpulje fornys

DRC Dansk Flygtningehjælp og Ole Kirks Fond har valgt at forny en samarbejdsmodel, der har vist sig effektiv til at finansiere hjælp til kriseramte områder i både Afrika, Sydamerika og Asien.

DRC har gennem tre år haft et nært samarbejde med Ole Kirks Fond, der baserer sig på en samarbejdsmodel, som har vist sig succesrig i forbindelse med finansiering af de mest akutte kriser, bl.a. i Somalia, hvor UNHCR også er til stede. Arkivfoto..

16.03.2020

CSR.dk

I 2017 indgik DRC Dansk Flygtningehjælp (DRC) og Ole Kirks Fond et tre-årigt strategisk partnerskab, der med en pulje på 25 millioner kroner, skulle finde måder at tilvejebringe en mindre bureauratisk og administrativ tung proces til hurtigere og mere fleksibelt at kunne mobilsere nødvendig hjælp til kriser i lande som Burundi, Cameroon, Colombia, Bangladesh, Etiopien, Kenya, Myanmar, Somalia, Uganda og Yemen.

Læs også: Hver niende i verden sulter på grund af klima og konflikt

Efter en slutrapport i august 2019 kunne parterne endvidere konkludere, at samarbejdsmodellen, der går under navnet Akutpuljen, havde nået opfyldt ambitionerne, hvorfor parterne besluttede at forny kontrakten med endnu tre år.

”Vi er glade for at kunne indgå endnu en tre-årig kontrakt med DRC”, siger direktør for Ole Kirk’s Fond, Karin Hindkær og fortsætter:

”Vigtigst af alt er, at vi sammen med DRC har skabt en effektiv model, som i sidste ende hjælper flere mennesker. Og så glæder vi os også over, at vi sammen har fået nytænkning og fleksibilitet til at gå hånd i hånd med gode resultater. Aftalen er i høj grad baseret på gensidig tillid og kommunikation i samarbejdet”.

Rapporten har undersøgt, hvorvidt Akutpuljen var relevant og effektiv samt om den har afledte effekter i forhold til at tiltrække midler fra andre donorer.

”Vi er meget glade for samarbejdet med Ole Kirk’s Fond, der har sat i os stand til at reagere væsentligt mere effektivt og hurtigt og hjælpe mange flere mennesker”, siger Charlotte Slente, generalsekretær for DRC og uddyber:

“Der er et stort behov for alternative finansieringsløsninger inden for det humanitære område. Akutpulje-samarbejdet er banebrydende til løsning af et stadigt stigende antal akutte kriser”.

En succesfuld sag
Af rapporten fremgår det, at Akutpuljen overordnet set har vist sig at være en relevant og effektiv model, der f.eks. er lykkes med at få de økonomiske midler i brug efter 72 timer. 

Det var endvidere målet, at tilskud fra Akutpuljen skulle være i stand til at udløse midler fra eksterne donorer - her er ekstra tilskud kommet fra UNHCR, WFP, Ethiopia Humanitarian Fund, ECHO og OCHA. 

I Bangladesh lykkedes det blandt andet at få tilført 23 millioner kroner til Ole Kirk’s Fond-indsatsen på 400.000 kroner, mens der i Etiopien blev investeret to millioner kroner fra Ole Kirk’s Fond, hvilket resulterede i yderligere 30 millioner kroner i donationer.

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Slutteligt allokerede puljen 1,5 millioner kroner i Colombia, og på den baggrund blev der rejst over 61 million kroner i ekstra midler fra OFDA, ECHO og UNHCR.

Med fornyelsen skal Akutpuljen fremover dækker nye kriseramte områder, hvor fordrevne har behov for akut nødhjælp eller langvarige, ulmende kriser, der kan bryde ud i reelle konflikter.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup