Innovativ akutpulje fornys

DRC Dansk Flygtningehjælp og Ole Kirks Fond har valgt at forny en samarbejdsmodel, der har vist sig effektiv til at finansiere hjælp til kriseramte områder i både Afrika, Sydamerika og Asien.

DRC har gennem tre år haft et nært samarbejde med Ole Kirks Fond, der baserer sig på en samarbejdsmodel, som har vist sig succesrig i forbindelse med finansiering af de mest akutte kriser, bl.a. i Somalia, hvor UNHCR også er til stede. Arkivfoto..

16.03.2020

CSR.dk

I 2017 indgik DRC Dansk Flygtningehjælp (DRC) og Ole Kirks Fond et tre-årigt strategisk partnerskab, der med en pulje på 25 millioner kroner, skulle finde måder at tilvejebringe en mindre bureauratisk og administrativ tung proces til hurtigere og mere fleksibelt at kunne mobilsere nødvendig hjælp til kriser i lande som Burundi, Cameroon, Colombia, Bangladesh, Etiopien, Kenya, Myanmar, Somalia, Uganda og Yemen.

Læs også: Hver niende i verden sulter på grund af klima og konflikt

Efter en slutrapport i august 2019 kunne parterne endvidere konkludere, at samarbejdsmodellen, der går under navnet Akutpuljen, havde nået opfyldt ambitionerne, hvorfor parterne besluttede at forny kontrakten med endnu tre år.

”Vi er glade for at kunne indgå endnu en tre-årig kontrakt med DRC”, siger direktør for Ole Kirk’s Fond, Karin Hindkær og fortsætter:

”Vigtigst af alt er, at vi sammen med DRC har skabt en effektiv model, som i sidste ende hjælper flere mennesker. Og så glæder vi os også over, at vi sammen har fået nytænkning og fleksibilitet til at gå hånd i hånd med gode resultater. Aftalen er i høj grad baseret på gensidig tillid og kommunikation i samarbejdet”.

Rapporten har undersøgt, hvorvidt Akutpuljen var relevant og effektiv samt om den har afledte effekter i forhold til at tiltrække midler fra andre donorer.

”Vi er meget glade for samarbejdet med Ole Kirk’s Fond, der har sat i os stand til at reagere væsentligt mere effektivt og hurtigt og hjælpe mange flere mennesker”, siger Charlotte Slente, generalsekretær for DRC og uddyber:

“Der er et stort behov for alternative finansieringsløsninger inden for det humanitære område. Akutpulje-samarbejdet er banebrydende til løsning af et stadigt stigende antal akutte kriser”.

En succesfuld sag
Af rapporten fremgår det, at Akutpuljen overordnet set har vist sig at være en relevant og effektiv model, der f.eks. er lykkes med at få de økonomiske midler i brug efter 72 timer. 

Det var endvidere målet, at tilskud fra Akutpuljen skulle være i stand til at udløse midler fra eksterne donorer - her er ekstra tilskud kommet fra UNHCR, WFP, Ethiopia Humanitarian Fund, ECHO og OCHA. 

I Bangladesh lykkedes det blandt andet at få tilført 23 millioner kroner til Ole Kirk’s Fond-indsatsen på 400.000 kroner, mens der i Etiopien blev investeret to millioner kroner fra Ole Kirk’s Fond, hvilket resulterede i yderligere 30 millioner kroner i donationer.

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Slutteligt allokerede puljen 1,5 millioner kroner i Colombia, og på den baggrund blev der rejst over 61 million kroner i ekstra midler fra OFDA, ECHO og UNHCR.

Med fornyelsen skal Akutpuljen fremover dækker nye kriseramte områder, hvor fordrevne har behov for akut nødhjælp eller langvarige, ulmende kriser, der kan bryde ud i reelle konflikter.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

18.03.2026CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V