Ikea opfordrer til genbrug på Black Friday

På dette års Black Friday går Ikea hverken i sort eller tilbudsgult. I lyset af den globale klimakrise vil besøgende på Ikea.dk i stedet blive præsenteret for et valg om enten at købe nyt eller brugt - på Den Blå Avis.

25.11.2019

CSR.dk

Ovenstående sætning vil i de kommende dage frem til årets største shopping-dag, Black Friday, der finder sted d. 29. november, optræde på alle Ikeas bannerannoncer på internettet.

På den måde vil Ikea lede fokus væk fra Black Fridays store rabatter, der normalt for en stund skubber den grønne bevidsthed i baggrunden. I stedet vil de i en ny kampagne med Den Blå Avis (DBA) opfordre danskerne til at købe brugt.

”Hos Ikea ønsker vi ikke at holde Black Friday, dels fordi vi altid har lave priser, men i særdeleshed fordi vi gerne vil bringe mere eftertænksomhed og omtanke ind i vores forbrug. I år vil vi derfor benytte Black Friday til at slå et slag for genbrug til endnu lavere priser, end hvis man købte nyt”, siger Country Commercial Manager i Ikea Danmark, Elefteria Cromlidou, og fortsætter:

”Med et stigende pres på klimaet er det helt afgørende, at både virksomheder og forbrugere i langt højere grad, end det har været tilfældet, tager genbrugstanken til sig”.

Stort antal Ikea-produkter på DBA
Følger kunderne opfordringen om at handle brugt og klikker sig ind på DBA, vil der være stor sandsynlighed for at finde et brugt Ikea-møbel. Ifølge DBA er 13.000 produkter i møbelkategorien nemlig fra Ikea, og derfor er muligheden helt oplagt, mener Elefteria Cromlidou.

”For os giver det rigtig god mening at sende kunderne til en platform, der formidler genbrug på Black Friday, så vi kan skabe opmærksomhed omkring overforbrug. På DBA vil kunderne med stor sandsynlighed kunne finde et brugt Ikea-produkt lignende det, de havde i tankerne til at begynde med”, siger Elefteria Cromlidou.

Hun understreger, at de hos Ikea er meget optagede af at påvirke måden, vi forbruger på, så vi i stedet for at købe nyt i højere grad reparerer, lejer, deler og genbruger.

”Vi tror på, det er muligt at skabe en sund og bæredygtig forretning, der er relevant for forbrugerne uden hele tiden at tære på jordens begrænsede ressourcer”, siger Elefteria Cromlidou og fortsætter:

Læs også: Ikea vil opdrage kunderne til at handle bæredygtigt

”Lige nu består 60 procent af vores produktsortiment derfor af fornybare materialer, mens 10 procent består af genanvendte materialer. Målet for 2030 er, at vores sortiment består 100 procent af enten fornybare eller genanvendte materialer”.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom