If tilbyder ansatte at udskifte helligdage for at kunne fejre egne traditioner

Mens de fleste arbejdspladser i finanssektoren har lukket ned i påsken, er der folk på arbejde hos Nordens største forsikringsselskab. Med et nyt initiativ og en ekstraordinær godkendelse fra lokale fagforeninger tilbyder If, at medarbejderne kan erstatte udvalgte helligdage med en dato, der er mere i overensstemmelse med medarbejderens individuelle kulturelle eller religiøse overbevisning. Langfredag og 2. påskedag er to af de mulige helligdage.

Foto: If

25.03.2024

CSR.dk

Ikke blot i Danmark, men også i Norge, Sverige og Finland er der If-ansatte på arbejde Langfredag og 2. påskedag. Forsikringsselskabet har på nordisk plan introduceret muligheden for, at medarbejdere kan tilpasse deres arbejdsplaner til deres religiøse eller kulturelle overbevisninger.

If forklarer tiltaget som en del af de løbende bestræbelser på at skabe et inkluderende og respektfuldt arbejdsmiljø for alle.

”I stedet for at forvente, at alle medarbejdere arbejder på traditionelle helligdage, har vi besluttet at forfølge en mere fleksibel tilgang. Det indebærer, at medarbejderne har mulighed for at vælge at arbejde på udvalgte helligdage og i stedet tage fridage på dage, der er mere i overensstemmelse med deres religiøse overbevisning,” forklarer Judy Husen, der som Employer Relation Specialist i If har deltaget med dansk input i den nordiske beslutning.

Med tiltaget håber If at give medarbejderne den nødvendige fleksibilitet til at fejre og hellige sig deres religiøse og kulturelle traditioner og få det tilpasset deres arbejdsrelaterede forpligtelser.

”Det er vigtigt for os at anerkende og respektere mangfoldigheden blandt vores medarbejdere og sikre, at alle føler sig inkluderet og værdsat. Mange helligdage er relateret til kirkeåret i det land, vi arbejder i, men If er en multikulturel organisation, og derfor begrænser helligdagene potentielt lige muligheder for medarbejderne til at fejre de helligdage, der er centrale i deres kultur og tro. Retten til at fejre sine egne traditioner og højtider er vigtig for at fremme en inkluderende arbejdskultur,” fastslår Judy Husen.

Opbakning fra fagforeningerne

Arbejdet med at få godkendt beslutningen ud fra både forretningsmæssige og juridiske perspektiver, fandt sted i 2023 og indebar også forhandlinger om lokalaftaler med fagforeningerne, forklarer Judy Husen.

”Fagforeningerne støttede fra starten initiativet om at erstatte helligdage med andre datoer. Vi oplevede, at der blev sat stor pris på kulturen i If, som respekterer forskellige livsværdier og et ligeværdigt arbejdsliv.”

If tester det nye initiativ med at bytte helligdage i hele 2024 og indsamle viden og erfaring i organisationen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København