If tilbyder ansatte at udskifte helligdage for at kunne fejre egne traditioner

Mens de fleste arbejdspladser i finanssektoren har lukket ned i påsken, er der folk på arbejde hos Nordens største forsikringsselskab. Med et nyt initiativ og en ekstraordinær godkendelse fra lokale fagforeninger tilbyder If, at medarbejderne kan erstatte udvalgte helligdage med en dato, der er mere i overensstemmelse med medarbejderens individuelle kulturelle eller religiøse overbevisning. Langfredag og 2. påskedag er to af de mulige helligdage.

Foto: If

25.03.2024

CSR.dk

Ikke blot i Danmark, men også i Norge, Sverige og Finland er der If-ansatte på arbejde Langfredag og 2. påskedag. Forsikringsselskabet har på nordisk plan introduceret muligheden for, at medarbejdere kan tilpasse deres arbejdsplaner til deres religiøse eller kulturelle overbevisninger.

If forklarer tiltaget som en del af de løbende bestræbelser på at skabe et inkluderende og respektfuldt arbejdsmiljø for alle.

”I stedet for at forvente, at alle medarbejdere arbejder på traditionelle helligdage, har vi besluttet at forfølge en mere fleksibel tilgang. Det indebærer, at medarbejderne har mulighed for at vælge at arbejde på udvalgte helligdage og i stedet tage fridage på dage, der er mere i overensstemmelse med deres religiøse overbevisning,” forklarer Judy Husen, der som Employer Relation Specialist i If har deltaget med dansk input i den nordiske beslutning.

Med tiltaget håber If at give medarbejderne den nødvendige fleksibilitet til at fejre og hellige sig deres religiøse og kulturelle traditioner og få det tilpasset deres arbejdsrelaterede forpligtelser.

”Det er vigtigt for os at anerkende og respektere mangfoldigheden blandt vores medarbejdere og sikre, at alle føler sig inkluderet og værdsat. Mange helligdage er relateret til kirkeåret i det land, vi arbejder i, men If er en multikulturel organisation, og derfor begrænser helligdagene potentielt lige muligheder for medarbejderne til at fejre de helligdage, der er centrale i deres kultur og tro. Retten til at fejre sine egne traditioner og højtider er vigtig for at fremme en inkluderende arbejdskultur,” fastslår Judy Husen.

Opbakning fra fagforeningerne

Arbejdet med at få godkendt beslutningen ud fra både forretningsmæssige og juridiske perspektiver, fandt sted i 2023 og indebar også forhandlinger om lokalaftaler med fagforeningerne, forklarer Judy Husen.

”Fagforeningerne støttede fra starten initiativet om at erstatte helligdage med andre datoer. Vi oplevede, at der blev sat stor pris på kulturen i If, som respekterer forskellige livsværdier og et ligeværdigt arbejdsliv.”

If tester det nye initiativ med at bytte helligdage i hele 2024 og indsamle viden og erfaring i organisationen.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark