IC Group: Vi skal eksekvere vores CSR

Tøjkoncernen IC Group vil fremover bruge kræfter på at eksekvere CSR-arbejdet i stedet for at planlægge det.

02.12.2014

CSR.dk

”Det vigtige for vores CSR-arbejde lige nu er ikke kun at tale strategi, men også at eksekvere og udøve CSR i dagligdagen. Nu er vi kommet dertil, hvor implementering er i fokus”. siger CEO Mads Ryder.

Strategien er nemlig ifølge Mads Ryder allerede på plads, så nu er tiden kommet til at føre den ud i livet.

”Vi har fået etableret en markant og ansvarlig strategi inden for et vigtigt område, og det er vores holdning, at vi nu i den næste tid skal have øget fokus på at implementere denne strategi i tæt samarbejde mellem vores lokale indkøbskontorer og vore design- og indkøbsansvarlige i vores brands”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Tøjkoncernen har gennem længere tid været en nøglespiller inden for CSR-området i både den danske og udenlandske modebranche. IC Group har blandt andet været med til at stifte Dansk Initiativ for Etisk Handel. Desuden er virksomheden medlem af BSCI, The Leather Working Group og Sustainable Apparel Coalition (SAC). Men selvom virksomheden har skåret ned på medarbejderstaben og ændret sit CSR-fokus, betyder det ikke, at CSR-området bliver nedprioriteret.

”Vi vil ikke slippe den position, vi har. Vi skal finde ud af, hvordan vi får fordelt opgaverne på andre hænder, men vi vil ikke baglæns”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Læs også: Levi’s belønner bæredygtige leverandører

Fyringsrunden i IC Group var ikke kun rettet mod virksomhedens CSR-afdeling, men et led i en stor organisationstilpasning, hvor i alt 39 danske stillinger blev nedlagt. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Klimarådet: Implementering af klimapolitikken er en hasteopgave

05.11.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Hvordan opnår din virksomhed både kommerciel succes og belaster mindre?

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart