IC Group: Vi skal eksekvere vores CSR

Tøjkoncernen IC Group vil fremover bruge kræfter på at eksekvere CSR-arbejdet i stedet for at planlægge det.

02.12.2014

CSR.dk

”Det vigtige for vores CSR-arbejde lige nu er ikke kun at tale strategi, men også at eksekvere og udøve CSR i dagligdagen. Nu er vi kommet dertil, hvor implementering er i fokus”. siger CEO Mads Ryder.

Strategien er nemlig ifølge Mads Ryder allerede på plads, så nu er tiden kommet til at føre den ud i livet.

”Vi har fået etableret en markant og ansvarlig strategi inden for et vigtigt område, og det er vores holdning, at vi nu i den næste tid skal have øget fokus på at implementere denne strategi i tæt samarbejde mellem vores lokale indkøbskontorer og vore design- og indkøbsansvarlige i vores brands”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Tøjkoncernen har gennem længere tid været en nøglespiller inden for CSR-området i både den danske og udenlandske modebranche. IC Group har blandt andet været med til at stifte Dansk Initiativ for Etisk Handel. Desuden er virksomheden medlem af BSCI, The Leather Working Group og Sustainable Apparel Coalition (SAC). Men selvom virksomheden har skåret ned på medarbejderstaben og ændret sit CSR-fokus, betyder det ikke, at CSR-området bliver nedprioriteret.

”Vi vil ikke slippe den position, vi har. Vi skal finde ud af, hvordan vi får fordelt opgaverne på andre hænder, men vi vil ikke baglæns”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Læs også: Levi’s belønner bæredygtige leverandører

Fyringsrunden i IC Group var ikke kun rettet mod virksomhedens CSR-afdeling, men et led i en stor organisationstilpasning, hvor i alt 39 danske stillinger blev nedlagt. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

09.09.2026CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online