Hvordan byggeriets bæredygtighedsindsats glemmer biodiversiteten

Mens CO2-aftryk og klimahensyn har været centrale i byggeriets bæredygtighedsengagement i flere år, advarer ekspert nu om, at naturens mangfoldighed betaler prisen.

Foto: 123rf.com

22.10.2025

CSR.dk

I flere år har byggebranchen arbejdet målrettet med at nedbringe sit klimaaftryk, blandt andet gennem valg af materialer med lav CO2-belastning og brug af LCA-beregninger. Men i jagten på klimavenligt byggeri bliver et andet centralt aspekt ofte overset: biodiversitet. 

Det påpeger Gitte Gylling Olesen, teknisk bæredygtighedsdirektør i Cowi og Katrine Turner, senior project manager i Cowi i en kronik i Børsen. De advarer mod et "CO2-tunnelsyn", der risikerer at skubbe naturhensyn i baggrunden.

Selvom lovgivningen siden 2023 har skærpet kravene til klimabelastning fra byggeriet, dækker disse krav ikke over den samlede påvirkning, et byggeri har på naturen. Især er udvinding af råstoffer og påvirkning af økosystemer langt fra selve byggepladsen overset i de nuværende krav.

Mange af de biobaserede materialer, som fremhæves som klimavenlige alternativer, kommer fra sårbare naturområder. Her kan udvindingen af ressourcer fortrænge sjældne arter, fragmentere landskaber og ødelægge økologiske forbindelser. Dermed er det ikke givet, at et lavt CO2-aftryk også betyder et reel bæredygtighed.

Klimamål og naturmål skal tænkes sammen

For at bygge mere ansvarligt må branchen begynde at se klima- og biodiversitetshensyn som to sider af samme sag. Det kræver, at konsekvensanalyser favner bredere og vurderer både lokale og globale påvirkninger af byggeprojekter helt fra råstofudvindingen til det færdige byggeri.

“Det er først, når vi betragter klima- og biodiversitetspåvirkninger samlet og på tværs af værdikæden, at vi virkelig kan forstå byggeriets fulde aftryk”, forklarer forfatterne i kronikken.

En række certificeringsordninger som DGNB og BREEAM er begyndt at inkludere biodiversitet i deres vurderinger, men ifølge Gitte Gylling Olesen og Katrine Turner er der behov for langt mere helhedsorienterede metoder. Uden en samlet tilgang, der også ser på indirekte arealaftryk, risikerer byggeriet at skade naturen, selv når det på papiret ser bæredygtigt ud.

Samtidig efterlyses politiske og økonomiske incitamenter, der gør det muligt for bygherrer og kommuner at prioritere biodiversitet. Nogle aktører går allerede foran, men hvis den grønne omstilling i byggeriet skal være reel, må biodiversitet sidestilles med klima i planlægningen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V