Hver anden dansker er skeptisk overfor virksomhedernes klimaløfter

"Måske er mit bedste råd, at virksomhederne bare skal opføre sig ordentligt på dette område og lade være med at tale så meget om det”, siger professor.

14.12.2020

CSR.dk

Er der hold i de mange klima- og bæredygtigheds-løfter, som mange virksomheder og brands i dag benytter i reklamer og anden form for branding?

Det spørgsmål forholder hver anden dansker sig tvivlende overfor, skriver Dansk Markedsføring

Bureaunetværket Dentsu lavede i november en undersøgelse blandt 1500 danskere og her svarer lige over halvdelen, at de er skeptiske overfor virksomhedernes grønne løfter, pga. eksempler på greenwashing, som de kender til fra tidligere. Kun fem procent af de adspurgte oplever ingen skepsis. 

Læs også: Der skal være mere kontrol med klimakommunikation på fødevarer, konkluderer rapport

Samtidig er over 70 procent af de adspurgte enige i, at virksomhederne skal bidrage til samfundsproblematikker, og at de skal være med til at løse klimamålene.

”Virksomheder og brands skal huske på, at de også er kulturelle og politiske aktører, der bør interagere med andre dele af samfundet. Måske kan dette også være med til at skabe en større tillid mellem forbrugere og virksomheder på klima- og bæredygtighedsområdet. Måske er mit bedste råd, at virksomhederne bare skal opføre sig ordentligt på dette område og lade være med at tale så meget om det”, siger Dannie Kjeldgaard, professor, Ph.d., Institut for Marketing & Management, SDU.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00