Her er et overblik over bæredygtighedsregulering fra EU

Det er blevet kaldt en tsunami. Dansk Erhverv har kortlagt den.

Foto: 123rf.com

10.11.2023

CSR.dk

Vi skylder alle Dansk Erhverv en stor tak. For mens mange af os har lært at sige i hvert fald Green Deal, CSRD og taksonomi, så ligger der også en snigende uro, der fortæller en, at det kun er toppen af isbjerget. At der i forlængelse af Green Deal er meget mere regulering på vej. Som de færreste har overblik over. 

Nu har Dansk Erhverv gjort et stykke arbejde for at der kan skrues ned for den uro. Erhvervsorganisationen deler i et nyhedsbrev nemlig et overblik over kommende EU-regulering afledt af Green Deal. 

Med Green Deal som kernen i omstillingen sker der ændringer i eksisterende direktiver og mange nye kommer til, som får betydning for mange eller alle virksomheder.. Foto: Dansk Erhverv

“Vi befinder os midt i en klima- og miljøkrise, hvor EU Green Deal skal sikre Europas grønne omstilling og fremtid. Green Deal er blev fremlagt i 2019 og formålet er at EU skal være klimaneutral i 2050 og dermed indfri forpligtelserne i Paris-aftalen. En vigtig milepæl er at sikre mindst 55% mindre nettoudledning af drivhusgasser i 2030 i forhold til 1990-niveau. ’Fit for 55’ er med til at gøre klimamålene i EU Green Deal til lovgivning, som kan have betydning for din virksomhed,” skriver Dansk Erhverv på sin hjemmeside.

siden kan man også downloade nedenstående timeline og ganske kort læse mere om de forskellige tiltag: https://www.danskerhverv.dk/baredygtighed/eu-green-deal-overblik/

Foto: Dansk Erhverv

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle