Her er et overblik over bæredygtighedsregulering fra EU

Det er blevet kaldt en tsunami. Dansk Erhverv har kortlagt den.

Foto: 123rf.com

10.11.2023

CSR.dk

Vi skylder alle Dansk Erhverv en stor tak. For mens mange af os har lært at sige i hvert fald Green Deal, CSRD og taksonomi, så ligger der også en snigende uro, der fortæller en, at det kun er toppen af isbjerget. At der i forlængelse af Green Deal er meget mere regulering på vej. Som de færreste har overblik over. 

Nu har Dansk Erhverv gjort et stykke arbejde for at der kan skrues ned for den uro. Erhvervsorganisationen deler i et nyhedsbrev nemlig et overblik over kommende EU-regulering afledt af Green Deal. 

Med Green Deal som kernen i omstillingen sker der ændringer i eksisterende direktiver og mange nye kommer til, som får betydning for mange eller alle virksomheder.. Foto: Dansk Erhverv

“Vi befinder os midt i en klima- og miljøkrise, hvor EU Green Deal skal sikre Europas grønne omstilling og fremtid. Green Deal er blev fremlagt i 2019 og formålet er at EU skal være klimaneutral i 2050 og dermed indfri forpligtelserne i Paris-aftalen. En vigtig milepæl er at sikre mindst 55% mindre nettoudledning af drivhusgasser i 2030 i forhold til 1990-niveau. ’Fit for 55’ er med til at gøre klimamålene i EU Green Deal til lovgivning, som kan have betydning for din virksomhed,” skriver Dansk Erhverv på sin hjemmeside.

På siden kan man også downloade nedenstående timeline og ganske kort læse mere om de forskellige tiltag: https://www.danskerhverv.dk/baredygtighed/eu-green-deal-overblik/

Foto: Dansk Erhverv

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus