Her er de nominerede til Odense Bæredygtighedspris

Fyns Laksefisk, Haver til Maver og Økologi Haven er de tre nominerede bæredygtige aktører til Odense Bæredygtighedspris 2013.

Odense Fødevarefællesskab vandt Odense Bæredygtighedspris sidste år, og de fik diplomet overrakt af Anker Boye ved et arrangement i festsalen på Odense Rådhus. Året før var det Scandic Odense, der vandt fik Bæredygtighedsprisen. Foto: Odense Bæredygtighedsråd..

11.03.2014

CSR.dk

Tre lokale, fynske projekter, der alle beskæftiger sig med fødevarer, er nomineret til Odense Bæredygtighedspris 2013. 

Odense Bæredygtighedsråds formand, borgmester Anker Boye, uddeler Bæredygtighedsprisen, og rådets formandskab var endnu en gang på en hård opgave, da de skulle finde dette års nominerede.

Læs også: Odense sætter pris på bæredygtighed

”Indstillingerne afspejler de mange forskellige måder hvorpå, der arbejdes med bæredygtige initiativer i Odense. Og det er meget glædeligt, at der både er virksomheder, foreninger og private initiativer blandt de indstillede bæredygtige initiativer”, siger Anker Boye i en pressemeddelelse. 

De indstillede til prisen er:

  • Haver til Maver - et skolehaveprojekt, som sætter natur, mark og udekøkken på skoleskemaet
  • Fyns Laksefisk - et mangeårigt samarbejde mellem blandt andet Danmarks Sportsfiskerforbund, Odense Kommune, Havørred Fyn og Elsesminde Odense Produktions-Højskole
  • Økologi Haven - som blev etableret i 2008 som et datterselskab under Gartneriet Rosborg Bellinge A/S. Virksomheden producerer friske danske økologiske krydderurter.

Hvilke af de tre projekter, der vinder prisen, afslører Anker Boye ved et arrangement i Festsalen på Odense Rådhus den 27. marts, kl. 17-19. 

Læs mere om prisen, de nominerede og tilmelding her

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

Schneider Electric

Sponseret

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle