Her er de nominerede til Odense Bæredygtighedspris

Fyns Laksefisk, Haver til Maver og Økologi Haven er de tre nominerede bæredygtige aktører til Odense Bæredygtighedspris 2013.

Odense Fødevarefællesskab vandt Odense Bæredygtighedspris sidste år, og de fik diplomet overrakt af Anker Boye ved et arrangement i festsalen på Odense Rådhus. Året før var det Scandic Odense, der vandt fik Bæredygtighedsprisen. Foto: Odense Bæredygtighedsråd..

11.03.2014

CSR.dk

Tre lokale, fynske projekter, der alle beskæftiger sig med fødevarer, er nomineret til Odense Bæredygtighedspris 2013. 

Odense Bæredygtighedsråds formand, borgmester Anker Boye, uddeler Bæredygtighedsprisen, og rådets formandskab var endnu en gang på en hård opgave, da de skulle finde dette års nominerede.

Læs også: Odense sætter pris på bæredygtighed

”Indstillingerne afspejler de mange forskellige måder hvorpå, der arbejdes med bæredygtige initiativer i Odense. Og det er meget glædeligt, at der både er virksomheder, foreninger og private initiativer blandt de indstillede bæredygtige initiativer”, siger Anker Boye i en pressemeddelelse. 

De indstillede til prisen er:

  • Haver til Maver - et skolehaveprojekt, som sætter natur, mark og udekøkken på skoleskemaet
  • Fyns Laksefisk - et mangeårigt samarbejde mellem blandt andet Danmarks Sportsfiskerforbund, Odense Kommune, Havørred Fyn og Elsesminde Odense Produktions-Højskole
  • Økologi Haven - som blev etableret i 2008 som et datterselskab under Gartneriet Rosborg Bellinge A/S. Virksomheden producerer friske danske økologiske krydderurter.

Hvilke af de tre projekter, der vinder prisen, afslører Anker Boye ved et arrangement i Festsalen på Odense Rådhus den 27. marts, kl. 17-19. 

Læs mere om prisen, de nominerede og tilmelding her

-TK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark