Her er de nominerede til Odense Bæredygtighedspris

Fyns Laksefisk, Haver til Maver og Økologi Haven er de tre nominerede bæredygtige aktører til Odense Bæredygtighedspris 2013.

Odense Fødevarefællesskab vandt Odense Bæredygtighedspris sidste år, og de fik diplomet overrakt af Anker Boye ved et arrangement i festsalen på Odense Rådhus. Året før var det Scandic Odense, der vandt fik Bæredygtighedsprisen. Foto: Odense Bæredygtighedsråd..

11.03.2014

CSR.dk

Tre lokale, fynske projekter, der alle beskæftiger sig med fødevarer, er nomineret til Odense Bæredygtighedspris 2013. 

Odense Bæredygtighedsråds formand, borgmester Anker Boye, uddeler Bæredygtighedsprisen, og rådets formandskab var endnu en gang på en hård opgave, da de skulle finde dette års nominerede.

Læs også: Odense sætter pris på bæredygtighed

”Indstillingerne afspejler de mange forskellige måder hvorpå, der arbejdes med bæredygtige initiativer i Odense. Og det er meget glædeligt, at der både er virksomheder, foreninger og private initiativer blandt de indstillede bæredygtige initiativer”, siger Anker Boye i en pressemeddelelse. 

De indstillede til prisen er:

  • Haver til Maver - et skolehaveprojekt, som sætter natur, mark og udekøkken på skoleskemaet
  • Fyns Laksefisk - et mangeårigt samarbejde mellem blandt andet Danmarks Sportsfiskerforbund, Odense Kommune, Havørred Fyn og Elsesminde Odense Produktions-Højskole
  • Økologi Haven - som blev etableret i 2008 som et datterselskab under Gartneriet Rosborg Bellinge A/S. Virksomheden producerer friske danske økologiske krydderurter.

Hvilke af de tre projekter, der vinder prisen, afslører Anker Boye ved et arrangement i Festsalen på Odense Rådhus den 27. marts, kl. 17-19. 

Læs mere om prisen, de nominerede og tilmelding her

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online